lekkere zure smaakmaker Kruidenazijn, witte-wijnazijn, knoflookazijn, appelciderazijn. Te veel om op te noemen, al de azijnsoorten die tegenwoordig bij Albert Heijn te koop zijn. Azijn wordt al duizenden jaren Iang gebruikt. De eerste azijn ontstond per ongeluk: wijn werd zuur, zonder dat men begreep waarom. Maar algauw ontdekte men dat deze zure wijn een goede smaakma- ker was. De Babyloniers, Romeinen en Grieken gebruikten azijn om sauzen smaak te geven. Ook zetten zij kommen zure wijn op tafel waarin men brood doopte. In de eerste eeuw na Christus was verdunde azijn een gangbare drank voor soldaten. Maar niet iedere open fles wijn wordt automa- tisch een lekkere azijn. Pas aan het einde van de veertiende eeuw ontwikkelden de azijnmeesters in Orleans een methode om azijn van constante kwaliteit te maken. Van wijn tot azijn Voor het maken van azijn is een alcoholi- sche drank, meestal wijn, nodig. Onder invloed van azijnzuurbacterien wordt de alcohol omgezet in azijnzuur. Voor dit pro- ces is zuurstof nodig. Het neemt enkele weken tot maanden in beslag voordat azijn ontstaat. Met moderne bereidingstechnie- ken kan dit proces versneld worden. Is het azijnzuur in de azijn verkregen uit alcohol dan gebruikt men de aanduiding 'natuur- azijn'. Er komen ook geen kunstmatige ingredienten aan te pas. Natuurazijn is kleurloos of geel te koop. De gele kleur ont staat door witte azijn te kleuren met kara- mel; er is geen verschil in smaak. Wijnazijn heeft als basis witte of rode wijn. Bij krui denazijn wordt een extract van kruiden of kruidentakjes toegevoegd. 84 AllerHande 10 2001

Allerhande | 2001 | | pagina 84