bordeaux chateaux bezaten, nu zijn het commerciele bedrijven en buitenlanders die in de beroem- de namen investeren. Bordeaux kent ook veel merkwijnen: deze komen van handelshuizen of cooperaties. Die kopen de wijnen en druiven van de klei- nere wijnboeren, en verkopen deze wereld- wijd onder de naam Bordeaux. Het voordeel is dat men gezamenlijk kan investeren in moderne apparatuur, goede opslagkelders en kundige wijnmakers. Hierdoor worden heel aangename, aantrekkelijk geprijsde wijnen gemaakt. Dit zijn de wijnen die de Fransman dagelijks drinkt in de brasserie of thuis bij het diner. Alleen bij feestelijke diners of hoog bezoek duikt een Fransman zijn kelder in om een gerijpte Grand Cru te halen. A1 de ande- re Bordeaux, chateau of geen chateau, kun- nen na twee jaar gedronken worden en hoe- ven de koele kelder niet in. Druivenrassen Wereldwijd vloeien jaarlijks vele rode wijnen die zijn gemaakt volgens de Bordeaux-prin- cipes uit het vat. De basis is simpel: de 'Bordeaux'-druivenrassen. Cabemet-sauvig- non met zijn intense kleur, geur en smaak van zwarte bessen heeft een goede zuurgraad en tannine. Daardoor is het ras zeer geschikt voor houtrijping. Of de merlot-druif, die vlugger rijpt en iets minder zuren en tanni ne bevat, waardoor de wijn een wat zachtere smaak krijgt. Cabernet-franc geeft weinig kleur en aroma's van rode bessen en weinig tannine. De wijn krijgt een licht gekruide smaak. Andere rassen, zoals de malbec en petit verdot, worden minder vaak verbouwd in de Bordeaux-regio. Met gebruik van de genoemde druivenrassen proberen de nieuwe wijnlanden de Bordeaux te imiteren. Maar dat is niet zo eenvoudig. Het fruit mag niet te rijp zijn anders gaan de frisse zuren en aroma's verloren, de tannines mogen niet te krachtig zijn en de houtrijping mag geen gebrande smaak geven. Zon alleen is niet voldoende. De combinatie van grond- soort, druivenrassen, ligging en weersinvloe- den bepaalt de smaak. Dat maakt Bordeaux- wijnen uniek. Ook bijzonder is het mengen van de verschillende druivenrassen om een mooie balans te creeren tussen fruit, tannine en zuren. Maar of het nu dure, verfijnde, eenvoudige of majestueuze Bordeaux zijn, de 'Franse slag' is duidelijk aanwezig. In de straten van de dorpjes rond Bordeaux worden de lekkerste wijnen rechtstreeks aan lief- hebbers verkocht. Kleine wijnstokken, aan bet begin van bun leven als druivenleverancier, worden aangeboden tegen de prijs waarvoor je normaal gesproken een goede tafelwijn in de winkel koopt. AllerHande 10-2001 61

Allerhande | 2001 | | pagina 61