Kaas wijn Desserts wijn Wie eet wat hij lekker vindt en daarbij zijn lievelingswijn drinkt, zal negen van de tien keer dik tevreden zijn. Maar wie met wijn en spijs aan het experimenteren gaat, ontdekt dat er evenwichtigere, mooiere of verrassendere combinaties bestaan. Het leuke van wijn is dat er heel veel soorten zijn, maar dat maakt de keuze tegelijkertijd ingewikkeld. Kiezen wordt gemakkelijker als u weet wat u lekker vindt. Hebt u graag een lichte fruitige wijn of liever iets kruidigs met kracht? De wijnen bij Albert Heijn zijn in tien smaakstijlen ingedeeld. De ver- schillende stijlen hebben allemaal een eigen kleur- en cijfercode waardoor het makkelijker wordt de wijn naar uw wens te vinden. Op pagina 161 leest u meer over dit wijninformatiesysteem. Elk moment vraagt zijn eigen wijn. Elk gerecht ook. De ideale combinatie van wijn en spijs bestaat niet. De perfecte combinatie is namelijk voor iedereen anders. In het algemeen wordt er bij het combineren van wijnen en gerechten gezocht naar harmonie. Wijn en gerecht moeten niet botsen, maar op elkaar aansluiten en in het beste geval worden ze beter van elkaar. Door wij nen en gerechten uit dezelfde smaak- stijl te kiezen, ontstaan er evenwichtige combinaties. De stijl van een wijn is te omschrijven aan de hand van de smaak, het smaak- gehalte en het gevoel dat hij in de mond achterlaat. De smaak kan fruitig of juist kruidig zijn. Het smaakgehalte wordt bepaald door de intensiteit van de aroma's en de kracht van de wijn. Mondgevoel beschrijft, zoals het woord al zegt, het gevoel van de wijn in de mond: bijvoorbeeld samentrekkend- strak of verzachtend-rond. Net als wij nen zijn ook gerechten in stijlen in te delen. Hoe dat moet, wordt uitgelegd in het stappenplan hiemaast. Bepaal de stijl van het gerecht Kies de stijl van de wijn eigenwijs Hoe komt het gerecht over? Een salade met garnalen en een friszure dressing geeft een zogenaamd strak gevoel in de mond; een garnalencocktail met een romige saus laat een filmend gevoel achter. Hoe krachtig is de smaak? Sla Heeft minder kracht dan gestoofde sukadelapjes. Gepocheerde kipfilet is strak, fris en fijn van smaak. Braadt u een Hele kip met sjalotjes, rozemarijn en pad- destoelen in de oven, dan verschuift de structuur van strak naar filmend, de smaak van fris naar rijp en het totale gerecht heeft veel meer kracht. Wat is de meest kenmerkende smaak? Een salade is fris en puurvan smaak, ter- wijl je bij een part eerder over een rijpe smaak spreekt. Is het gerecht complex? Met complexiteit worden de smaaknuan- ces bedoeld die in zowel gerechten als wij nen kunnen voorkomen. Denk aan een belegen boerenkaas waarin romigheid, zout, zuivel- en nootachtige aroma's op een complexe manier verweven zijn. Strak bij strak Bijvoorbeeld geroosterde steak met rode bordeaux. Filmend bij filmend Bijvoorbeeld gebraden kalkoen in een romige saus met Chardonnay. Fris bij fris Bijvoorbeeld salade met Provenpaalse rose. Rijp bij rijp Bijvoorbeeld hazenpeper met Rioja reserva. Kracht bij kracht Bijvoorbeeld gebakken chorizo met Australische Shiraz. Complex bij complex Bijvoorbeeld fazant en Meursault. AllerHande 10-2001 29

Allerhande | 2001 | | pagina 29