Achter het weerbarstige uiterlijk van de knolselderij gaat een knapperig, roomblank hart schuil. Bleef het gebruikvan knolselderij vroeger vooral beperkt tot erwten- soep, tegenwoordig is het een populaire seizoensgroente met veel mogelijkheden. .v.*. Knolselderij en andere knollen, zoals knolraap en bietjes, zijn typisch Noord-Europese gewassen die onder de grond groeien. Tot in de achttiende eeuw werd knolselderij vooral gekweekt vanwege de bloed- zuiverende werking, pas later ging men de groente ook als smaakmaker gebruiken. Vooral in stevige, voedza- me gerechten, zoals de genoemde erwtensoep, en ook in stoofschotels en eenpansmaaltijden. Wie knolsel derij proeft zal het beamen: het is een verfijnde groente die verrukkelij- ke mogelijkheden biedt. Van fris- kruidige salades tot knapperige groentechips en van verfijnde soep tot een geurige puree. Seizoensgroente Dat knolselderij nauw verwant is aan bleekselderij en bladselderij zal niemand verbazen. In tegenstelling tot de andere twee is het een echte seizoensgroente, die aan het begin van de herfst geoogst wordt. Dankzij de opslag in koelruimtes kunnen we ook de hele winter nog van knolsel derij genieten. Tot in november draagt knolselderij z'n tooi van fris bladgroen, later in het seizoen wordt deze eraf gesneden. Het schoonmaken van knolselderij is niet zo moeilijk als het lijkt. Snijd eerst een dun plakje van boven- en onderkant af, snijd de knol in plak- ken en schil ze. Snijd de plakken daarna in reepjes of blokjes. Om ver- kleuren te voorkomen kunt u de reepjes of blokjes bewaren in water met citroensap. Chips Rauwe, fijngeraspte knolselderij is heerlijk als salade, bijvoorbeeld met een romige dressing met wat mos- terd of een frisse vinaigrette met kruiden. Of combineer afgekoelde, kort geblancheerde blokjes knolsel derij eens met (wal)noten, druiven, appel, peer en kaas. Blokjes knolsel derij smaken heerlijk in stoofscho tels van groenten, vlees of vis. En de aromatische, iets pittige smaak leent zich ook heel uitstekend voor selde- rijcremesoep, puree of zelfs saus. Plakjes flinterdunne knolselderij fri- turen kan ook, dan krijgt u groente chips. Lang houdbaar Knolselderij is zeer goed houdbaar in de groentela van de koelkast. Een hele knolselderij kunt u twee a drie weken bewaren, een aangesneden exemplaar iets korter. Per honderd gram levert knolselderij dertig kilo- calorieen. Verder bevat de groente vitamine B en C, en de mineralen fosfor en calcium. C-. - AllerHande 10-2001 11

Allerhande | 2001 | | pagina 13