m Koken met najaarsbok Op de eerste maandag van oktober begint het bokbier- seizoen. Dit stevige en vaak wat zoetige bier laat de koude wangen gloeien! Bokbier, ook wel geschreven als bockbier, is een verbastering van de naam van de Noord-Duitse Hanzestad Einbeck, waar het meer dan vijfhonderd jaar geleden voor het eerst werd gebrouwen. Vroeger was het de gewoonte om met de pas geoogste zomer- gerst een zwaar proefbrouwsel te maken, samengesteld uit verschillende soorten mout (gekiemde en gedroogde gerst). Op die manier kon de brouwer de kwaliteit van de oogst van dat jaar vaststellen. De gevestigde brouwerijen hebben besloten de traditie in ere te houden door het bokbierseizoen op de eerste maandag van oktober te openen. Na de feestdagen moet de liefhebber weer geduld hebben tot april, wanneer de lente- bok in de schappen verschijnt. Elk jaar anders De meest opvallende verschillen tussen bok bier en 'gewoon' bier zijn de kleur, de smaak en de sterkte. Het alcoholpercentage van bokbier ligt tussen de zes en zevenenhalf procent, terwijl gewoon bier ongeveer vijf procent alcohol bevat. Variaties in de kwali teit van de gerst zorgen ervoor dat bokbier elk jaar iets anders smaakt. Het brouwen van bokbier vereist vakman- schap. Het gistingsproces duurt langer dan bij gewoon bier en het komt eropaan precies te bepalen wanneer het bier op z'n best is. Het mag niet te kort, maar ook niet te lang 'rijpen'. Een ander essentieel verschil tussen bokbier en gewoon bier is dat er een relatief hoog percentage 'extract' bij de bereiding wordt gebruikt. Dit extract is een soort natuurlijke suiker, die uit mout wordt gewonnen en tijdens de gisting voor vijfen- tachtig procent wordt omgezet in alcohol, koolzuurgas en aromastoffen. De gebruikte speciaalmouten bepalen de smaak van het bier. Sommige mouten zor gen voor een lichte karamelsmaak, andere hebben een graan- of broodachtige smaak. Bokbier heeft meestal een 'zwak bittertje': er zit relatief weinig bitter in de smaak. Hierdoor is bokbier bij uitstek geschikt om mee te koken. Bakken brouwen AllerHande 10 2001 1?9

Allerhande | 2001 | | pagina 129