Rijzende sterren 'Ik heb het mooiste beroep dat er bestaat' 'Veel soorten vlees kun je voor het braden insmeren met een beet- 1 je mosterd. Dat maakt het vlees malser en zachter.' bijgerecht kan dan van alles zijn: wat er maar voorhanden is. Het belangrijkste is dat de smaak helemaal klopt, en daarmee heb ik echt punten gescoord.' Enkele weken later stond Geert-Jan weer met beide benen op de grond. De nummers een, twee en drie mochten door naar de kwalificatiewedstrijd voor het Euro- pees Kampioenschap, dat in Korea werd gehouden. Lijdzaam moest Geert-Jan toezien hoe de nummer drie hem van de eerste plaats verstootte, en naar Korea mocht. 'Dat was wel even een bittere pil. Waarom had ik niet beter gepresteerd? Waarom had ik niet zus-of-zo gedaan? Toen realiseerde ik me pas dat je echt een perfectionist moet zijn om op dit niveau te kunnen koken.' Chef-kok van Lauswolt Marc van Gulick schuift bij aan tafel en valt Geert-Jan bij: 'We spelen hier Champions League-voetbal. En dat geldt niet alleen voor het koken op wedstrij- den, maar ook hier in de keuken. We hebben in januari een ster gekregen, en om deze te behouden streven we naar het behalen van een tweede ster. We moeten doorgaan op de manier waarop we de ster hebben gekregen, maar moeten ondertussen vemieuwend bezig zijn. En het leveren van zo'n topprestatie doe je niet in je eentje als chef-kok, maar met je hele team.' Experimenteren In een bedrijf als Lauswolt wordt jong, veelbe- lovend talent als Geert-Jan eindeloos getraind, gevormd en begeleid. Geert-Jan: 'Ik werk hier nu een jaar, en blijf nog minimaal een jaar. Het eerste jaar bestaat voomamelijk uit obser- veren en absorberen, het tweede jaar ga je experimenteren en leer je de filosofie achter het koken.' Een van Geert-Jans grootste inspi- ratiebronnen is de Franse meester-kok Escof- fier, die de eerste kookboeken schreef en de vakkleding introduceerde. Geert-Jan: 'Escof- fier is een inspirerende kok geweest, die in zijn tijd echt een voorloper was. Maar voordat ik ooit zover ben, zal ik nog heel wat diploma's moeten halen...' Ook Marc vergaarde in de loop der jaren een hoop kennis, die hij zijn leerling nu probeert bij te brengen. Kenmerkend voor Marcs visie is de 'nieuwe Nederlandse keuken', die hij volgens eigen zeggen met een aantal collega chef-koks 'ontdekte': 'We pro- beren in Lauswolt zo veel mogelijk oer- Hollandse gerechten te serveren, die op de tra- ditionele Franse keuken ge'inspireerd zijn. We hoeven hier niet per se tonijn uit Oman, of krokodillenvlees. We willen juist tonen hoe je lokale gerechten op een bijzondere manier kunt serveren. In een bedrijf als Lauswolt zul- len er altijd gasten zijn die luxe producten als kreeft waarderen, en die zullen we altijd blijven serveren. Maar het is juist leuk om mensen kennis te laten maken met Hollandse asperges, een mooie rogvleugel of paling die op een spe- ciale manier is klaargemaakt.' Harde leerschool Geert-Jan: 'Het bijzondere aan het koken voor een sterrenrestaurant is dat je altijd met kwali- teitsproducten werkt. Maar het heeft natuur- lijk ook een keerzijde. Zet ik een tarbot iets te lang in de oven, dan word ik erop aangespro- ken. Maar gebeurt het een tweede keer, dan heb ik echt een probleem.' Marc: 'Onze gasten verwachten dat het eten perfect klaargemaakt is. Als chef ben je eindverantwoordelijk, dus je moet het laten weten wanneer je personeel niet goed presteert. Het is een harde leer- school, maar je moet er wat voor over hebben als je de top wilt bereiken.' Geert-Jan besluit: 'Er zijn nog zoveel dingen die ik wil leren. Echt uitgeleerd zal ik nooit zijn, want ik moet altijd masterclasses en cursussen blijven volgen. Maar dan heb ik wel het mooiste beroep dat er bestaat.' IHAIIerHande 10-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 114