I Rijzende sterren Net twintig is hij, en hij heeft al diverse landelijke kookwed- strijden op zijn naam staan. Leerling-kok Geert-Jan Vaartjes van Bilderberg Landgoed Lauswolt, vlak bij Drachten, over het keiharde vak van topkok, het ontwikkelen van een visie en bijzondere gerechten van eigen bodem. Je moet echt pure liefde voor het vak hebben, anders houd je het nooit vol' De jonge kok is zelf ook nog enigszins beduusd van zijn successen. Geert-Jan: 'Eigenlijk is het ongelofelijk. Vroeger reed ik met mijn ouders wel eens langs Lauswolt, en dan vertelde mijn vader dat we hier vast ooit zouden gaan eten. Nu sta ik hier zelf in de keuken, en win zelfs prijzen met mijn vak.' Landgoed Lauswolt is een van de drie horeca- gelegenheden in Friesland met een ster. Voor een kok in opleiding, zoals Geert-Jan, een prima leerschool: 'Een dag in de week zit ik op school, de overige vier dagen werk ik. Buitenstaanders zien dit vak vaak als een kei harde wereld: lange dagen, je moet altijd goed presteren en je moet je continu bijscholen. Je moet echt pure liefde voor het vak hebben, anders houd je het nooit vol.' Publidteit Dat deze leerling-kok over een gezonde portie doorzettingsvermogen beschikt, bewijst hij door mee te doen aan diverse culinaire wed- strijden. Een paar maanden geleden trok de jonge Fries volgens eigen zeggen 'de wijde wereld in', naar Amsterdam, om daar deel te nemen aan het Nederlands Kampioenschap SVH (Stichting Vakonderwijs Horeca). De jury - die bestond uit Nederlandse meester- koks onder wie Albert Kooy - beloonde Geert- Jan met de eerste prijs. Geert-Jan: 'De wed- strijd vond eind januari plaats, in december was ik al ieder vrij uurtje aan het koken. Voor het werk, na het werk, op mijn vrije dagen... ik wilde per se winnen, en daar moet je veel voor over hebben.' Die gedrevenheid kwam Geert-Jan goed van pas, want hij behaalde de eerste plaats en werd daarmee de eerste Friese kok die de hoofdprijs in de wacht sleepte. 'Door het winnen van zo'n wedstrijd krijg je enorm veel publidteit,' aldus de jonge kok. 'Ineens zat ik bij RTL Live voor de camera's, en zagen mijn vrienden me op tv. Ook voor hen werd nu een beetje duidelijk wat mijn werk precies inhoudt.' Tijdens dergelijke wed- strijden moeten de koks aan de slag met een beperkt aantal ingredienten, die van tevoren niet bekend worden gemaakt, de mysterybox. 'Je moet dus kunnen improviseren, hoewel je wel het een en ander kunt voorbereiden. Zo weet je bijvoorbeeld dat er altijd wel eieren zullen zijn. Ik heb daarom veel geoefend met gepocheerd ei, dat ik daarna frituurde. Het Friese keuken 112 AllerHande 10-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 112