m 'Morning tea! Morning tea!' Met die kreet kloppen geheel in het wit geklede jongens om zes uur's mor- gens op de deur in Indiase pensions. De dag begint en eindigt in India met thee en dat is grotendeels de de 'schuld' van de Engelsen. India is de grootste theeproducent ter wereld. Er wordt jaarlijks raeer dan 800 miljoen kilo thee geproduceerd, waarvan maar liefst 75 procent in eigen land blijft. Vooral in het noorden van India is thee de drank. De hele dag wordt er thee gedronken, thuis en onderweg. In de steden zijn overal op straat theestalletjes te zien. Klanten kunnen voor een paar roepies een glaasje thee kopen bij de theeverkopers (chayvalas). De thee is erg sterk en wordt dan ook meestal gedronken met veel melk en suiker. Gehaaste klanten gieten hun thee op een schoteltje om 'm sneller te laten afkoelen. Wie door het warme India reist, zal overal een dorstlessend kopje thee kun nen kopen. In treinen en op stations wordt de thee in grote ketels langs de reizigers gevoerd en geserveerd in klei- ne aardewerken kommetjes. Die kom- metjes worden na eenmalig gebruik stukgegooid, zodat reizigers ervan ver- zekerd zijn dat geen lid van een lagere kaste al uit hun kopje heeft gedronken. Een ander gevolg van het kastensys- teem is dat theeverkopers in treinen vaak buitenom de rijtuigen moeten klimmen van het ene naar het andere treinstel. De deur tussen de restauratie en de eerste klas zit namelijk op slot, zodat de reizigers daar niet 'lastiggeval- len' worden door andere passagiers. Theetuin India a Veel theekenners versmaden het theezakje, omdat daar stof- of gruisthee in zou zitten, die een mindere kwaliteit zou hebben. Maar in werkelijkheid maakt het voor de smaak van de thee geen verschil of de blaadjes grof of fijn zijn. Hij schenkt alleen lets anders uit en de kleur is variabel. De kwaliteit van de thee wordt grotendeels bepaald door de grondsoort waarop de thee groeit en het klimaat ter plekke. De Engelsman Robert Fortune leerde tijdens zijn spionagetochten bovendien van de Chinese monniken dat de kwaliteit van het gebruikte water een wereld van verschil uitmaakt. Vandaar ook dat sommige theeliefhebbers uitsluitend thee zetten van bronwater! AllerHande 9-2001 85

Allerhande | 2001 | | pagina 85