Koningirmerijst' heeft een lange, droge, hagelwitte korrel voor consumptie en moet eerst gepeld worden. Nederland telt verschillende pellerijen. Bij het pellen van de rijst worden de zemelen, en daarmee ook het zilver- vlies, van de korrel verwij- derd. De rijst wordt geslepen en gepolijst, zodat een prach- tig witte, gladde korrel over- blijft. Om zo min mogelijk rijstkorrels te breken, worden de machines bij elke nieuwe partij rijst heel precies afge- steld. De peller moet korrel- lengte, kwaliteit en vochtig- heidsgraad van de rijst be- palen voordat de korrels bewerkt kunnen worden. Na de bewerking wordt de rijst gewassen, gedroogd en ver- pakt. Basmatirijst is geschikt voor alle Indiase gerechten als kerrieschotels met vlees, vis, gevogelte, groenten of peul- vruchten. Maar eigenlijk is basmatirijst te gebruiken voor alle gerechten waarbij een droge korrel gewenst is. Bijvoorbeeld in bijgerechten, in eenpansschotels als nasi, rijstsalades of soepen. Alleen voor risotto en paella is bas matirijst te droog. Basmati rijst combineert met alles, in het bijzonder met exotische specerijen, amandelen en cas- hewnoten, roomboter of olijf- olie, kip, groenten en vis. De rijst kan gewoon gekookt worden, maar de traditionele bereidingswijze is vaak an- ders. Daarbij wordt de rijst eerst zachtjes geffuit, eventu- eel met smaakmakers als ui of specerijen, en dan wordt de rijst zachtjes gaar gekookt in water of bouillon. Nog een bijzondere eigenschap van basmatirijst: de korrels zetten tijdens het koken wel in de lengte uit, maar niet in de breedte. En dat voor een rijst- soort die al de langste korrel ter wereld heeft. Basmatirijst met tomaat Tomatentrio: sappige cherrytomaatjes, pesto met tomaat en zongedroogde tomaatjes 76 AllerHande 9-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 76