Voor meer dan de helft van de wereldbevolking is rijst het belangrijkste onderdeel van de maaltijd. Het aantal varieteiten loopt in de duizenden, met allemaal verschillende vormen, smaken en toepassingen. Een van de bijzonderste rijstsoorten is basmatirijst. Basmatirijst groeit in het Noord-Indiase gebied Punjab en in het Pakistaan- se gebied dat daaraan grenst. Zonder overdrijven zou je het de meest elegante rijst- soort kunnen noemen die bestaat. Basmatirijst is namelijk bijzonder geurig en heeft een lange, slanke, hagelwitte korrel. De smaak is verfijnd en de rijst kookt prachtig droog. Niet voor niets wordt basmatirijst in de landen van herkomst 'koninginnerijst' genoemd. A1 die kwaliteiten zijn te danken aan de perfecte combinatie van natuurlijke omstandigheden en eeu- wen-oud vakmanschap. Smeltwater De basmatirijstvelden liggen aan de voet van het Hi- malayagebergte. Het voor de teelt benodigde water wordt aangevoerd in de vorm van zuiver smeltwater dat van de bergtoppen afstroomt. Daarnaast dragen bodem, klimaat en zelfs de lucht hun steentje bij aan de bij- zondere kwaliteit van de rijst. Basmati betekent geurende grond, een samentrekking van het Indiase 'bas' (geur) en 'mati' (grond). De rijst- velden vormen een prachtige aanblik. Ze liggen op hellend terrein onderaan de bergen en zijn omgeven door dijkjes. Op de achtergrond doemen indrukwekkende besneeuw- de bergtoppen op. In mei worden de jonge rijstplanten op de geploegde akkers uitge- zet. Vervolgens wordt het smeltwater van de Himalaya over de dijkjes gepompt. Het irrigeren moet zorgvuldig gebeuren. Hoewel rijst veel water nodig heeft, is het geen waterplant en moet de rijst boven het water uitgroeien. Kort voor de bloei is een rijst- veld een groene zee met wui- vende aren. Zodra de planten beginnen te bloeien, onge- veer twee maanden na het zaaien, worden de dijkjes doorgestoken en kan het water wegstromen. Vanaf dat moment groeit en rijpt de rijst in snel tempo. Een rijst- stengel groeit tien tot vijftien centimeter per dag. Drogen in de zon Na drie of vier maanden vanaf de aanplant kan de oogst beginnen. In grote delen van Punjab gebeurt dat nog met de hand. De rijsta- ren worden afgesneden en gedroogd in de zon. Ook het dorsen (het scheiden van de rijstkorrels van het kaf) is vaak nog handwerk. Daama wordt ook de dop verwijderd en is de rijst klaar om vervoerd te worden naar alle delen van de wereld. Een belangrijk deel van het rijstbewerkingsproces vindt plaats in het land van bestemming. De ongepelde rijst die in bulk aankomt, is namelijk nog ongeschikt >- mm De elegante korrel AllerHande 9-2001 7S

Allerhande | 2001 | | pagina 75