specerijen Korianderzaad geurt naar anijs en sinaasappel KORIANDER GEMBER KOENJIT NOOTMUSKAAT Latijnse naam: Coriandrum sativum Potje 4 30 g (AH) Latijnse naam: Zingiber officinale Potje a 30 g (AH) Latijnse naam: Curcuma longa Potje a 30 g (Conimex) Latijnse naam: Myristica fragrans Potje gemalen nootmuskaat a 40 g Gemalen koriander is vaak beter bekend onder de Indonesische naam: ketoembar. Zowel het verse groene kruid als de lichtbruine, kleine korian- derzaden komen van dezelfde plant, hoewei ze in geur en smaak totaal niet op elkaar lijken. Korianderzaad - heel of gemalen - heeft een warme, zoetige geur en smaak die wat aan sinaasap pel en anijs doet denken. De korian- derplant komt van oorsprong uit het gebied rond de Middellandse Zee en het Midden-Oosten. Gedroogde koriander wordt gebruikt in kerrie- mengsels, en geeft dus smaak aan vrij- wel alle Indiase en veel Midden- Oosterse gerechten. Het smaakt ook heel goed in worst, brood, koek, chut- neys en sauzen. Probeer het eens in een kruidige linzensoep, of in een cashew- korianderboter (boter metzout, gema len koriander en fijngehakte cashew- noten). Als u koriander licht verwarmt in wat olie wordt het nog geuriger. Van de tropische gemberplant wordt de dikke, vlezige wortel gebruikt, hetzij vers, gedroogd, ingelegd, als poeder of geconfijt. Gemberpoeder is lichtgeel van kleur en heeft een 'hete', iets scherpe en toch frisse smaak die aan citroen doet denken. Gember stamt uit tropisch Azie en wordt zeer veel gebruikt in de oosterse keukens. Zo wordt het onder meer gebruikt in alle kerriemengsels (en kerriegerechten), in roerbak- en rijstschotels en in combi- natie met fruit. In het westen is gem ber al eeuwenlang geliefd voor gebak, koekjes, desserts en als onderdeel van speculaas-en koekkruiden. Gemberpoeder smaakt warmer en kruidiger dan verse gember. Het kan in plaats van verse gember gebruikt wor- den, en is vooral heel geschikt voor koekjes, gebak en desserts. Gemberpoeder maakt van rijstschotels iets exotisch. In roerbakgerechten is het extra lekker als u het poeder kort meebakt met ui en knoflook. Koenjit is de Indonesische naam van deze felgele specerij. Andere namen zijn kurkuma en geelwortel. Koenjit komt van de feloranje wortelstok van de geelwortelplant, een familielid van gember. De wortels worden gedroogd en fijngemalen. Koenjit geeft een prachtig gele kleur aan tal van gerech ten, vandaar dat het vaak als goedko- pe vervanger van safffaan dient. De smaak van koenjit lijkt wel wat op milde, zoetige kerriepoeder. Het is dan ook een belangrijk bestanddeel van kerrie. Het wordt toegepast in curry's, rijstschotels, roerbakgerechten en andere oosterse spijzen. Probeer het ook eens in een smeuige omelet (met bosui en tomaat), of in een spannende olijfoliedressing bij gepocheerde vis of een salade. Nootmuskaat is zowel in gemalen vorm als in hele noten verkrijgbaar. Hele muskaatnoten zijn de gedroogde, keiharde pitten van de vruchten van de nootmuskaatboom, een tropische boom die inheems is op de Molukken. In de koloniale tijd had Holland het monopolie in de handel in nootmus kaat, vandaar dat het zeer ingeburgerd raakte in de Nederlandse keuken. Nootmuskaat heeft een fijn aroma en een warme, zoete, iets bittere smaak. Versgeraspte nootmuskaat is nog iets geuriger dan de gemalen versie. Meestal wordt nootmuskaat hartig gebruikt, bijvoorbeeld bij groenten (bloemkool, venkel, sperziebonen), in kaasgerechten, soepen, sauzen, aard- appelpuree en stoofvlees, maar in zoete gerechten is het ook heerlijk. Zo is het bijvoorbeeld ook een bestand deel van koek- en speculaaskruiden. Probeer nootmuskaat eens over romig vanilleijs of op een schuimig kopje cappuccino. Nootmuskaat behoudt z'n smaak en aroma het best als het aan het einde van de bereiding wordt toegevoegd. AllerHande 9-2001 69 Tekst Rianne Buis fotografie Henk Brandsen styling Hanneke Boers kok Sabrina Hessels

Allerhande | 2001 | | pagina 69