Specerijen in geuren en kleuren KANEEL KOMIJN KRUIDNAGEL ZWARTE PEPER De perfecte balans Latijnse naam: Cinnamomum zeyianicum Pocje gemalen kaneel a 35 g (AH) Latijnse naam: Cuminum cyminum Zakje a 10 g (Silvo) Latijnse naam: Eugenia caryophyllus Potje gemalen kruidnagel a 20 g Kruidnagels zijn de gedroogde, ongeo- pende bloemknoppen van de kruidna- gelboom. Naast hele kruidnagels is ook gemalen kruidnagel verkrijgbaar. De kruidnagels worden met de hand geplukt en in de zon gedroogd. Kruidnagel smaakt heerlijk exotisch, warm, zwaar en een beetje houtachtig. Holland had gedurende enige tijd het monopolie in de kruidnagelhandel, wat nog te zien is in onze vaderlandse keuken. Denk maar aan Friese nagel- kaas, rodekool met kruidnagels, spe- culaas en kruidcake. Kruidnagels zijn vaak een bestanddeel van specerijen- mengsels, zoals Chinees vijfkruiden- poederen koekkruiden. Hetisverder geliefd in de Indiase en Engelse keu ken. Cebruik kruidnagel eens in een Engelse applecrumble of in het stoof- vocht voor gepocheerde kip. Nooit te veel, want kruidnagel overheerst snel. 66 AlierHande 9-2001 Latijnse naam: Piper nigrum Potje met peperkorrels a 35 g (AH), met gemalen peper k 40 g (AH) Zwarte peper is in twee vormen ver krijgbaar: als hele korrel en in gemalen vorm. Zwarte peperkorrels zijn de gedroogde bessen van de peperstruik, die onrijp (groen) worden geplukt en in de zon gedroogd. Door het drogen kleuren de bessen zwart. Peper komt oorspronkelijk uit Zuid-lndia. Ooit was peper kostbaarder dan goud, van- daar het woord 'peperduur'. Peper smaakt pittig en scherp-aromatisch. Het geeft pit aan de meest uiteenlo- pende hartige gerechten en wordt steeds meer gebruikt als trendy smaak- maker in zoete gerechten. Versgemalen peper is geuriger dan gedroogd gema len. Meestal is een vleugje peper al genoeg, maar pittig gepeperd kan ook. Probeer eens lamskoteletjes of bief- stuk gewenteld in grofgehakte peper korrels en bak het vervolgens. Heerlijk! De Latijnse naam geeft al aan waar kaneel oorspronkelijk vandaan komt: Ceylon, ofwel Sri Lanka. Kaneelstokjes zijn de gedroogde, opgerolde stukjes binnenbast van de kaneelboom. Voor kaneelpoeder worden ze fijngemalen. De smaak is exotisch, warm, zoet en kruidig, zelfs iets branderig en heet. In westerse landen wordt kaneel vooral toegepast in zoete gerechten (rijst, koek, appeltaart, desserts, speculaas, bisschopswijn). In de oosterse en Midden-Oosterse keuken geeft het juist een kruidig en iets zoet accent aan hartige gerechten als kerriescho- tels, vlees, salades, soepen en groen- ten. Probeer kaneelpoeder eens in een vleesstoofpot met tomaat en knof- look, of in een geraffineerde sinaasap- pelsalade met munt, wortel en een citroendressing. Djinten' is de Indonesische naam van deze specerij. Komijn is een heel oud kruid, stammend uit het Midden- Oosten. Van de plant worden alleen de kleine, geribbelde, geelbruine zaadjes gebruikt, heel of gemalen. De smaak is bijzonder aromatisch, pittig en toch wat zoet, ongeveer zoals kar- wijzaad. In eigen land kennen we komijn vooral van de Leidse kaas en Goudse komijnekaas, maarwereld- wijd is het zeer geliefd. Zo wordt het volop gebruikt in de Mexicaanse, oos terse, Indiase, Marokkaanse, Arabische en Turkse keuken. Probeer het eens in een pittige chili con carne, ofstrooi het voor het bakken over zelfgemaakte bladerdeegzoutjes. Komijn smaakt ook heerlijk in roer- bakgroenten en in kaasschotels.

Allerhande | 2001 | | pagina 66