'Driekwart van de gesprekken gaat over eten' GEZOND ETEN? CHAPATI'S EN RIJST de indiase eetcultuur dhisten, maar ook veel hin does eten uit overtuiging helemaal geen vlees. Omdat veel Indiers zich sowieso geen vlees kunnen veroorlo- ven, kent India een uitge- breide vegetarische keuken. Bertie verbaast zich erover dat sommige dingen elkaar tegenspreken. 'Tegenover de strenge regels staat een enor- me gastvrijheid en belang- stelling voor elkaars eten. Tijdens de lunch op het werk wordt het eten van thuis raeegenomen en gedeeld. Meestal is dat koude rijst met sambar (een groentege- recht) of dhal (puree van linzen of spliterwten) en chutney. Iedereen proeft van elkaar. Driekwart van de gesprekken gaat ook over eten: over smaak en hoe iets is bereid.' En dat laatste verschilt nogal eens. ledere familie heeft eigen recepten die van moeder op dochter worden doorgegeven, Bertie: 'Ik heb zowel kookles gehad van een Hindoestaanse als van een moslimkok. Precies dezelfde gerechten werden op totaal verschillende ma- nieren klaargemaakt.' Venkelzaadjes Wie bij mensen thuis eet, merkt pas goed hoe in India wordt gegeten. Laat, dat in elk geval. Meestal gaat men pas rond een uur of half elf aan tafel. Voor het eten wordt er geborreld met bier, lassie (een gekruide yoghurt- drank) en whisky, gin of Elke familie haar eigen kruiden. rum. Als snacks worden onder andere samosas (pas- teitjes) en badjias (kruidige beignets) gegeten. Bij een hindoefamilie eten de man- nen met elkaar en worden ze bediend door de vrouwen die zelf niet mee-eten. Zo kunnen de gastvrouwen hun taak 'optimaal' vervullen. 'Als vrouwelijke gast zit ik vaak afgezonderd in een hoekje alleen te eten. In een moslimfamilie zie je hele maal geen vrouwen. Die eten in een aparte kamer. De maaltijd wordt afgeslo- ten met een hapje venkel zaadjes voor de verfrissing en de spijsvertering. Daarna ga je direct naar huis.' Best makkelijk Bertie vindt het leuk om zelf echt Indiaas te koken. 'De gerechten lijken ingewikkeld door het gebruik van veel verschillende kruiden. Toch is de uitwerking vaak mak- kelijker dan je denkt. En, ook niet onbelangrijk, ge rechten als curry's en chut ney's zijn goed voor te berei den, Iedereen zou het eens moeten proberen.' Vroeger was ghee, geklaar- de boter (botervet waar de melkbestanddelen uit ver- wijderd zijn), een echt sta- tussymbool. Hoe rijker een familie was, hoe meer ghee er in het eten werd ver- werkt. Soms dropen de gerechten echt van het vet. Nu wordt ghee uit gezond- heidsoverwegingen meest- al vervangen door olie. Ook de oude ayurvedische gezondheidsleer, geba- seerd op de heilige boeken van de hindoes (de Veda's), heeft veel invloed gehad op de Indiase keu- ken. Deze leergaat ervan uit dat de lichaamssappen worden beinvloed door zoute, zoete, zure, bittere, pikante en samentrekken- de ingredienten. ledere maaltijd hoort al deze ele- menten in zich te hebben. Bij ziekte is van bepaalde ingredienten iets meer of minder nodig. De Indiase keuken is in de eerste plaats gericht op koolhydraten: de chapati's in het noorden en rijst in het zuiden. Al het andere is in zekere zin bijgerecht, waarbij groenten het belangrijkst zijn. Peulvruchten en zuivelpro- ducten zorgen voor de eiwitten, meer nog dan vlees, dat relatief weinig wordt gegeten in India. Indiase gerechten zijn verfijnd en subtiel van smaak. Het geheim zit hem in het bijna overdadige gebruikvan kruiden en specerijen en de perfecte balans daartus- sen. Iedereen die kookt heeft een eigen doos met kruidenmengsels. Met deze verse kruiden worden elke keer de eigen garam masala's - kruidenmengsels voor het bereiden van curry's - samengesteld. ledere familie heeft haar eigen gebeime recept. De specerijen worden vaak eerst in een droge pan al omscheppend geroos- terd tot ze geuren en dan worden ze gemalen. Ouderwets met een maalsteen of in een vijzel, of modern in een blender. Kruiden staan centraal in de Indiase keuken. Zelfs in de yoghurt (lassie) worden ze verwerkt. AllerHande 9-2001 63

Allerhande | 2001 | | pagina 63