'I Bertie op het Veld woont bijna vier jaar in India. Een indrukwekkend land waar het dagelijks leven onlosmakelijk is verbonden met religie en traditie. Over een land vol tegenstellingen, maar vooral met een heel speciale eetcultuur. ndia leeft in haar hon- derdduizenden dorpen. Onbeduidende, kleine, af- gelegen dorpen. Dat is het werkelijke India, mijn India.' De woorden van Mahatma Gandhi - geeste- lijk vader van India - zijn meer dan vijftig jaar na zijn dood nog altijd actueel. Het grootste deel van de bijna een miljard(!) Indiers woont op het platteland en werkt in de landbouw. In het noorden onderaan de besneeuwde hellingen van de Himalaya, in het zuiden tussen de tropische gewas- sen van de regenwouden. Tegenstellingen Bertie op het Veld woont in Hyderabad, een grote stad in het zuiden van India. Daar werkt ze als vrijwilliger op een internationale school, geeft ze tekenles en heeft ze de bibliotheek op poten gezet. Ze vertelt over de tegenstellingen die ze dage lijks om zich heen ziet. 'In India heb je steenrijke, maar vooral straatarme mensen. De bevolking woont in ge'improviseerde tenten, in lemen hutjes of in paleizen. Tegenover elke geletterde staat een veelvoud analfabe- ten. En terwijl de mensen op het platteland soms nog op middeleeuwse wijze in stam- men leven, zijn steden als Bombay en Delhi modern en redelijk verwesterd.' India heeft een groot deel van haar geschiedenis te maken gehad met buiten- landse overheersers. De laat- sten waren de Engelsen en dat is nog goed te merken. Zo is cricket volkssport nummer een en is Engels, naast de achttien officiele Indiase talen, nog altijd een belangrijke taal. Toch blijft het straatbeeld, ondanks alle westerse invloeden, sprook- jesachtig kleurrijk door onder andere de schitteren- de sari's die de Indiase vrou- wen dragen. Het grootste deel van de bevolking is aanhanger van het hindoe'isme. Het kasten- systeem van de Hindoes drukt een enorme stempel op de cultuur. Religie en culinaire tradities zijn dan ook onlosmakelijk met elkaar verbonden. Bertie: 'Hindoes hebben ingewik- kelde regels voor het 'wat, waar, hoe en zelfs met wie' op het gebied van eten en drinken. Zo mogen hogere kasten geen voedsel aanra- ken dat door lagere of kaste- lozen, de onaanraakbaren, is bereid.' Verschillende kasten eten nooit samen en praten ook niet met elkaar. Tref- fend voorbeeld daarvan is het verhaal van een Bel- gische ondernemer in India. Hij had de beschikking over een bediende die Engels sprak en een kok die alleen Hindi verstond, maar uit een hogere kaste kwam dan de bediende. Dag na dag vroeg de man om kip bij het diner. Toen hij informeerde wat er aan de hand was, nadat hij achtereenvolgens vis, schaap en ei voorgescho- teld kreeg, barstte de bedien de in snikken uit. Hij mocht namelijk geen nee zeggen tegen zijn baas, terwijl hij tegelijkertijd vanuit zijn kaste onder geen beding de kok bevelen mocht geven... Hcilig De koe is voor hindoes een heilig dier. Rundvlees zal dan ook nooit op het menu staan. Melk mag wel worden gedronken, vaak wordt deze door de mensen zelf tot yog hurt verwerkt. Bij de islam, een van de andere beleden religies, is varkensvlees ver- boden. De meeste boed-> MET DE RECHTERHAND ALLES TEGELIJK reen van elkaars eten' ledereen heeft een eigen doos met kruiden voor het bereiden van pittige curry's. In India is het gebruikelijk om met de hand te eten. Zelfs in de meest chique hotels eten Indiers zo. Wel met de rechterhand, want de linkerhand wordt gezien als onrein. In het noorden eet men alleen met de vingertoppen, in het zuiden met de hele hand. Een Indiaas menu kent geen verschillende gan- gen: alles wordt tegelijk geserveerd. Curry's worden bij elkaar op een bord geschept met daaromheen kommetjes sambaren dahl. In het zuiden wordt het eten vaak opgediend op een thali: een groot rond blad van staal of van zilver. In het midden iigt de rijst of staat een mand metchapati's (broodjes) en daarom heen staan schaaltjes met allerlei gerechtjes. AllerHande 9-2001 61

Allerhande | 2001 | | pagina 61