Kenden we vroeger alleen de gewone, ronde tomaat, de laatste jaren is er een aantal interessante varieteiten bijgekomen. Trostomaten bijvoorbeeld. Deze prachtige vruchtgroenten rijpen wat langer aan de plant en ontwikkelen zo een extra voile, kruidige smaak. Er zitten heel verrassende kantjes aan de groente waar we niet meer buiten kunnen, de tomaat. Met z'n zoetzure, zongerijpte smaak staat de tomaat bijna symbool voor mediter- raan koken. Toch stamt hij uit een heel ander deel van de wereld, uit Centraal Amerika. Ontdekkings- reizigers brachten de prachtig rode vruchtgroente mee uit de Nieuwe Wereld, maar het duurde nog enkele eeuwen voor we in Europa overstag gingen voor de tomaat. Zelfgeplukf Tomaten gedijen zo goed in Neder- landse kassen dat je bijna zou ver- geten dat het eigenlijk een zomer- groente is. 's Winters komen de tomaten uit het Zuiden (Spanje), en in de zomer vooral uit eigen land. Kenden we vroeger alleen de gewone ronde tomaat, de laatste jaren zijn daar een aantal interessante nieuwe varieteiten bijgekomen. Trostomaten bijvoorbeeld. Ze worden met tak en al afgeknipt van de plant en met steel en al verkocht. Het bijzondere van deze tomaten is dat ze langer aan de plant rijpen en zo een voile, kruidige smaak ontwikkelen. Trostomaten worden met 5 a 6 stuks aan elkaar verkocht, in een doorzichtige verpakking. Bij Albert Heijn worden ze verkocht in een kartonnen schaaltje om kneuzen te voorkomen. Trostomaten zijn heel geschikt voor salades, sandwiches, snacks en voor- gerechten, maar ook in warme gerech- ten komt de aromatische smaak goed tot z'n recht. Soepen en sauzen van trostomaten smaken net even anders. Je kunt er nog veel meer mee doen: bakken in de oven of in de koeken- pan, roerbakken, grillen, warm of koud vullen, zachtjes smoren of meestoven met vlees. En denk bij voorbeeld aan geconfijte tomaten of huisgemaakte, in de oven gedroogde tomaten met Provemjaalse kruiden. Met trostomaten kan alles! Kinderspel Schoonmaken is kinderspel: wassen, droogdeppen en het kroontje verwij- deren. Afhankelijk van het recept snijdt u de tomaten vervolgens in plakjes, parten of stukjes. Voor bepaalde recepten is het soms lekker- der om ontvelde tomaten te gebrui- ken. Kruis de bolle (onder)kant van de tomaat dan even in met een scherp mesje, dompel hem kort onder in kokend water en trek de velletjes eraf. Tomaten zijn pas echt lekker als ze goed gerijpt zijn. Dat is met trostoma ten altijd het geval, dus narijpen is niet nodig. Bewaar ze het liefst op een koele plaats, maar niet in de koelkast. Heel rijpe exemplaren kunt u het best meteen gebruiken of nog ca. 1 dag op een koele, donkere plek bewaren. Aangezien ze weinig kilocalorieen leveren - 10 per 100 gram - kunt u er naar hartenlust van blijven eten. Gezond zijn ze ook nog eens, want het zijn goede leveranciers van vita- mine C, beta-caroteen en lycopeen. >- AllerHande 9-2001 17

Allerhande | 2001 | | pagina 17