het kruidenmengen' at Rijzende sterren ruik je als de rijst kookt. Als iemand basmati maakte, kon de hele straat meegenieten.' Imaran besloot een kookopleiding te volgen. En nog steeds is hij niet uitgeleerd. Vooral bij zijn moeder kijkt hij de kunst af. Hoe kan hij zijn vegetarische biryani verbeteren? Hoeveel verse gember en komijn kan er in Muligatwany-soep zonder dat de kruiden gaan overheersen? 'Als ik in Lahore ben, doen we bijna niks anders dan over eten praten. En koken natuurlijk. Kruiden zitten in mijn bloed.' Charmeoffensief Het duurde een flink tijd voordat Den Helder zijn keukenpaleisje ontdekte. Een bordje Italiaans, Turks, Thais en Chinees, ja, dat ken- den de inwoners van Den Helder wel, maar Indiaas... 'Dat is toch van dat vlammenwerper- hete voedsel waar je buikloop van krijgt?' Imaran besloot tot een culinair charmeoffen sief. Hij ging de straat op om de vooroordelen te bestrijden. Vanzelfsprekend niet zonder zijn tandoori. Direct even een misverstandje weg- werken: 'Tandoori verwijst niet naar de rode kleur van de gemarineerde vlees- en visgerech- ten die uit de oven komen, maar naar de klei- oven zelf.' Oorspronkelijk heeft die een kegel- vorm, moderne varianten zijn vierkant. Het maakt voor de smaak niet uit. A1 na een paar hapjes begrepen voorbijgangers wat voor lekkers ze al die tijd hadden laten staan. Indiaas eten, nee hoor, dat hoeft helemaal niet standaard heet te zijn. 'Je hebt ook mildere currygerechten. Alleen de keuken uit het zuiden van India is uit- gesproken pittig.' Je hebt daar zelfs drie gradaties heet. Madras, Jalfresi en Vindaloo, dat de ton- gen pas echt losmaakt. Heerlijk, glimt Imaran. Hij houdt van pikant. Om dat te blussen, drinkt hij water. Thee is ook goed. Pakistani zijn mos- lims en mogen zich daarom niet aan een glaasje wijn wagen. Sikhs en hindoe's uit India wel, maar zij eten weer geen vlees. Een ding is overal hetzelfde. Van een eenvoudige rijstkom met wat groenten en peulvruchten tot een uitgebreid banket: 'Het accent ligt altijd op de harmonie van smaken.' Waar in het zuiden vaak rijst op tafel staat, blij- ken ze in het noorden broodliefhebbers. Omdat daar meer tarwe groeit. Naan, chapati, pooris... Als basis ervoor dient een deeg van meel en water. Het meeste brood komt van de bakplaat, de towa, het luchtige naan wordt gebakken in de tandoori. De kleioven brandt op houtskool en kan 500 tot 700 graden celcius worden. 'Het gaat er vooral om dat de zijkanten gloeiend zijn', vertelt Imaran. De temperatuur regel je niet met knoppen, die ontbreken, maar met de deksel. Vleesspiesen steekt hij rechtop tussen de gloei- ende oranjewitte kolen. Naan plakt hij met zijn hand tegen de kokende binnenkant. Bekende Nederlanders Het restaurant stroomt intussen langzaam vol. Er is een Balti-avond. Gerechten uit de wok. De keuken begint steeds kruideriger te ruiken. Imaran mist Lahore niet. Hij heeft het naar zijn zin in Den Helder. 'Het strand, de frisse lucht en allemaal aardige mensen; ik ga hier nooit meer weg.' De gemeente moet hem maar eens een WV-foldertje laten schrijven. Imaran is sowieso een goede ambassadeur. Zijn authentie- ke Indiase restaurant blijft liefhebbers trekken. Ook bekende Nederlanders schuiven steevast voor of na een voorstelling in de schouwburg bij hem aan. Ze hangen allemaal met een foto aan de muur. Met de complimenten aan de kok. Apetrots is hij op al die aandacht. En Den Helder glundert een beetje met hem mee. 'Je moet een kerrie- mengsel niet te sterk verhitten, want daar wordt het bitter van.' 1?8 AllerHande 9-2001 j

Allerhande | 2001 | | pagina 128