Een nieuwe stad, studie en studentenhuis. Ook eerstejaars en voor het eerst op kamers? Hier lees je wat je nodig hebt in de keuken om lekker te kunnen koken voor jezelf en je huisgenoten. Goed gereedschap in de keuken is het halve werk. Als je slim inkoopt kom je met wei- nig spullen een heel eind. In een studenten huis zijn vaak al spullen aanwezig. Check van tevoren wat er is, zodat je geen spullen voor niets koopt. Om in het begin niet meteen al te veel geld uit te geven kun je eerst proberen wat spullen te lenen. In veel huishoudens van ouders ligt een overschot aan mesjes en ander gereed schap in de keukenla. Een vlijmscherp roest- vrijstalen aardappelschilmesje kan ver- bluffend veel werk doen. Voor het betere snijwerk mag een snijplank niet ontbreken. Harde houtsoorten zijn goed. Kunststof kan ook, maar is niet per se hygienischer. Dikke bodem Neem de tijd om een goede koekenpan uit te zoeken. je zult hem vaak gebruiken. Voor een gebakken eitje, maar bijvoorbeeld ook om piz za's in te verwarmen of pannenkoeken in te bakken. Neem een koekenpan met een dikke bodem voor een goede maar niet al te abrupte warmtegeleiding, en met een antiaanbaklaag. Een pan met een antiaanbaklaag bakt niet snel aan, is gemakkelijk schoon te maken en je hebt minder boter of olie nodig. Zorg wel dat je in dit soort pannen houten of kunststof spatels of lepels gebruikt. Zit je onverhoopt toch met een aangebrande pan? Wanhoop niet en spaar je krachten voor leukere dingen. Laat de pan met een beetje waspoeder op een laag vuurtje even weken. De aanbaksels zijn dan gemakke lijk te verwijderen. Huisgenoten Een echte aanrader is de wok, die veelzijdiger is dan je misschien denkt. Je kunt er in roer- bakken en frituren, en hij is bovendien zeer geschikt als hapjespan. Verder is het handig om minimaal twee pannen te hebben om groenten, pasta, rijst en dergelijke in te koken. Als je in een studentenhuis woont en voor meerdere huisgenoten of vrienden kookt, heb je flinke pannen nodig. Grote soepkommen zijn een must. Niet alleen voor soep, maar ook voor toetjes of een instant noodle-gerecht. Instant noodles zijn meestal verrassend goedkoop en in combina- tie met een stuk fruit een goede maaltijd voor een hongerige kamerbewoner. Een maatbeker is handig om je de hoeveelhe- den die in recepten worden genoemd snel eigen te maken. Waarschijnlijk heb je hem na een half jaartje koken nog maar weinig nodig. Dan heb je de hoeveelheden waarschijnlijk wel in de vingers. aan de kook AllerHande 9-2001 101

Allerhande | 2001 | | pagina 101