m Geef ziekteverwekkers geen kans! hygi e n e reactie aangaan met de inhoud van het blik. Hierbij komt er lood of tin in het voedsel. Consumptie hier- van is ongezond. Of een blik gecoat is of niet, ziet u als u de binnenkant bekijkt. Bij gecoate blikken is de kans op een chemische reactie klein. Voor de zeker- heid is het altijd verstandig restjes in een afsluitbaar bakje te bewaren. Bewaar restjes niet langer dan twee tot drie dagen. De bacterien zitten op vlees vooral aan de buitenkant maar door het malen van vlees, zoals bij gehakt, zit ten ze door het hele pro duct. Ook bij het oprollen van een lapje tot een rolla- de zitten ze aan de binnen kant. Maar ook in samen- gestelde gerechten, zoals macaroni en kant-en-klare maaltijden, verspreiden bacterien zich makkelijk door het hele product. Vooral na contact met rauw vlees, rauwe eieren, na het aaien van een hond of kat, na het verschonen van de baby, na hoesten en niezen en na een toiletbe- zoek zitten er bacterien op uw handen. Handen was- sen - met water en zeep - is effectief als dit minstens vijftien seconden duurt. Plekken die wel eens verge- ten worden zijn tussen de vingers en onder nagels. Gebruik altijd stromend water. Stilstaand water, bij- voorbeeld afwaswater, kan verontreinigd zijn. In een magnetron wordt de warmte in het product zelf opgewekt door elektrische energie. Hoe snel voedsel wordt verhit, wordt mede bepaald door de hoeveelheid water, die erin zit: hoe meer water hoe langer het duurt. Daardoor kunnen er koude plekken in het voedsel blij- ven zitten. Op die plaatsen kunnen bacterien overleven. Dit kan worden voorkomen door het eten regelmatig om te roeren en tot een hoge temperatuur te verhitten. De fabrikant garandeert tot en met de genoemde 'ten minste houdbaar tot'- datum de kwaliteit van het product, maar alleen als het product nog niet is aan- gebroken. Om te kunnen bepalen tot wanneer een product houdbaar is, kan het slim zijn een verpak king bij het openen te date- ren. Bij twijfel over de houdbaarheid is er een gul den regel: weggooien. Op zeer bederfelijke producten staat 'te gebruiken tot'. Na deze datum moeten de pro ducten worden weggegooid. Een spons blijft lang nat, is moeilijk door en door te reinigen en biedt zo bacte rien de kans om zich razendsnel te vermenigvul- digen. Daarom is het niet verstandig een spons te gebruiken voor schoon- maakwerkzaamheden in de keuken. Maar ook een vaat- doek die te lang vochtig blijft is een broedplaats voor bacterien. Door de vaatdoek na gebruik na te spoelen, uit te wringen en op te hangen vermenigvul- digen de bacterien zich niet zo snel. Wel zou het doekje eigenlijk dagelijks moeten worden vervangen en op 60 °C gewassen met een totaalwasmiddel. Bacterien bevinden zich aan de buitenkant van vlees. Onwaar. Het duurt minstens vijftien seconden om handen goed te reinigen. Waar. Wilt u meer weten over het bewaren van voedsel, dan kunt u bij het Voedingscentrum het Bewaarboekje bestellen. Als u f 9,- overmaakt op gironummer 43 23 t.n.v. het Voedingscentrum in Den Haag, onderver- melding van bestelnummer 147, krijgt u het boekje thuisgestuurd. Wie meer vragen over hygiene in huis heeft kan terecht bij de Voedingstelefoon: (070) 306 88 10 (maandag t/m vrijdag tussen 12.00 en 16.00 uur) of kijk op www.voedingscentrum.nl. In de magnetron worden gerechten niet gelijkmatig verhit. Waar. De houdbaarheidsdatum op de verpakking geldt alleen als het product nog niet geopend is geweest. Waar. Een spons is hygienischer dan een vaatdoekje. Onwaar. AllerHande 8 2001 99

Allerhande | 2001 | | pagina 99