altijd dezelfde dag opgegeten worden en er mogen geen nieuwe resten bij oude gedaan worden. Bewaar geen restjes van groene groenten (spinazie, andij- vie) en rode bieten om nitrietvorming te voorko- men. Om er zeker van te zijn dat de bacterien in vlees wor den gedood, moet vlees door en door verhit wor den. Dat wil zeggen dat het in het binnenste van het vlees, de kern, 75 °C moet zijn. Deze temperatuur wordt bereikt tijdens koken, bakken en braden. Om er zeker van te zijn dat het vlees (vooral grote stukken) door en door verhit is, kan een speciale vleesthermo- meter in het vlees geprikt worden die de temperatuur aangeeft. Ingevroren vlees moet in de koelkast ontdooid worden om de vermenigvuldiging van bacterien zoveel moge- lijk tegen te gaan. Bij vlees dat met behulp van lauw- warm water wordt ontdooid ontstaan door de warmte extra veel bacterien. Plaats het vlees bij tijdgebrek on- der stromend koud water; het gaat net zo snel, maar de bacterien vermenigvuldi- gen zich minder hard. U kunt het vlees natuurlijk ook in de magnetron ont- dooien. Zorg ervoor dat het vlees tot in de kern is ont dooid en bereid het daarna meteen. Door het hoge suikergehalte bederft jam niet snel. Halfzoete jam bevat minder suiker en is daardoor korter houdbaar. Geopende potten halvajam moeten daarom in de koelkast staan. Gewone jam kan op een koele en droge plaats in de kast staan. Soms staat er ook op de pot hoe de jam het beste bewaard kan worden. Koude gerechten worden niet alleen koel geserveerd en gegeten, maar als het goed is ook koud bereid. De bedoeling is dat het gerecht zo weinig mogelijk tempe- ratuurverhogingen onder- gaat. Dan kunnen bacte rien zich niet snel vermenigvuldigen. Wan neer een ingredient voor het gerecht eerst verhit moet zijn geweest voordat het toegevoegd kan worden, zoals een gekookt ei is het belangrijk het zo snel mogelijk af te laten koelen en het dan pas bij het gerecht toe te voegen. In rauwe voedingsmiddelen komen bacterien voor. Deze kunnen overlopen op reeds bereide producten wanneer die met elkaar in contact komen. Bijvoorbeeld wan neer bereide producten op een plank of bord gelegd worden waarop eerst rauw vlees heeft gelegen. Om het overlopen te voorkomen (de zogenaamde 'kruisbe- smetting') dienen bereid en onbereid voedsel strikt gescheiden te blijven: op het aanrecht, in de koelkast en ook bij het gebruik van keukengerei. Na het openen van het blik kan metaal in ongecoate blikken een chemische >- Vlees is veilig wanneer de kern tot 75 °C verhit is. Waar. Vlees moet in de koelkast ontdooid worden. Waar. Halvajam moet in de koel kast bewaard worden na opening, gewone jam mag in het keukenkastje. Waar. Een gekookt ei hoeft niet te worden afgekoeld voordat het de salade in gaat. On waar. Bacterien kunnen 'overlo- pen' van rauwe naar verhit- te gerechten. Waar. Restjes uit een blik moeten overgeschept worden in een bakje. Waar. AllerHande 8-2001 92 I

Allerhande | 2001 | | pagina 97