'Het beeld van wildsnijders in de verte is me altijd bijgebleven' Tien hectare grond liet hij egaliseren, met dijkjes eromheen. 'Op elk gewenst moment kan ik het land laten bevloeien met zout water. Dat gebeurt met een speciale pomp die zestienhonderd badkuipen zeewater per uur op het land blaast. Zo boots ik eb en vloed na. Het water mag niet te lang blijven staan, zeker niet langer dan twee, drie uur - anders verdrinken de planten. Dan vergelen ze. Meestal voer ik het water via een drainagesys- teem snel weer af: even een zout bad. Ik doe dit een paar keer per week. Bij veel regen bevloei ik vaker, omdat de grond anders te zoet wordt. In de zomermaanden juist weer minder, omdat het land na uitdroging al zo zout is. Het luistert heel nauw. Supernauw. Zeeasters kweken is worstelen met Moeder Natuur.' Mystery machine Hoogland is succesvol met zijn zeeasters. Albert Heijn is zijn grootste afnemer. Hij is de enige boer die deze groentesoort kan kweken, maar als pionier heeft hij wel alles zelf moe- ten uitvinden. 'Om te oogsten had ik een machine nodig die werkte op de slikke, dras- sige grond. Ik heb hem zelf gebouwd, naar een voorbeeld van een Aziatisch apparaat dat ik op tv had gezien. Het is een compacte, lich- te machine waar je achteraan kunt lopen. Een soort grasmaaier.' Hij lacht. 'Verder zeg ik er niks over, om toekomstige concurrenten niet wijzer te maken. Zelfs de mensen van Albert Heijn mogen hem niet zien.' Het klinkt romantisch. Biologisch boeren in de vrije natuur, zonder kassen, zonder chemi- sche middelen. Hoogland knikt. 'Maar het is wel hard werken. In de oogsttijd, van april- mei tot oktober-november, ben ik continu met mijn bedrijf bezig. Ik sta om zes uur op, soms nog vroeger, en luister naar de weerbe- richten. Ik moet altijd alert zijn. Komt er zware hagel aan, dan laat ik de grond onder- lopen om schade aan de gewassen te voorko- men. Zoutminnerid onkruid moet je hand- matig wieden - een tijdrovende klus.' Urenlang waken 'In het begin van het seizoen had ik hier brandganzen. Met tienduizenden tegelijk stortten ze zich op mijn zeeasters: binnen een uur hadden ze een belangrijk deel van mijn gewassen weggevreten. Daar gaat je inko- men. Draden spannen, poppen ophangen, op het land patrouilleren - je probeert van alles. Urenlang heb ik gewaakt. Ik had flink de pest in. Dan denk je: waar ben ik aan begonnen?' Maar dan krijgt de Fries weer bezoek van ware fijnproevers, topkoks van toprestau- rants, en zijn dag is weer goed. 'De smaak van mijn zeeasters vinden ze geweldig,' zegt de kweker trots. 'Ze mogen de zilte groente graag combineren met vis, pasta, asperges en lamsvlees. Erkenning vanuit het culinai- re vak, erkenning van consumenten - daar doe je het voor.' In de wintermaanden kan hij ontspannen. Dan is hij voornamelijk bezig met het selecteren en veredelen van zaden.' Hoogland's Zeegroenten is een zaak van liefde. 'Ik houd van zeeasters,' beaamt hij. 'Van een mooie, jonge, malse, perfecte plant krijg ik een brok in mijn keel. Dat is ontroe- rend. Het geeft ook veel voldoening als ik een vrachtwagen zie wegrijden met een paar duizend klein-eenheden zeeasters, bakjes van 150 gram. Tja, ik ben gewoon bezeten. Je moet een beetje op de zeeaster lijken om hem 'tam' te krijgen. Doorzettingsvermo- gen. Hardheid. Je eigen spoor trekken. En: hij laat zich nauwelijks veredelen. De zeeas ter en ik, we passen wel bij elkaar.' Links: Een grote nep-meeuw waakt als vogelverschrikker over de zeeasters. Rechts: Enkele malen per week blaast een speciale pomp zeewater op het land. 90 AlierHande 8-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 90