Het subtiele samenspel tussen vis en wijn De standaardregel van wit bij vis en rood bij vlees is allang achterhaald. Tegen- woordig wordt er gerust rode wijn bij vis geschonken en wit bij vlees, wild, gevogelte en kaas. Die veranderde houding heeft niets met trendy of met tegendraadse opvattingen te maken maar alles met nieuwe wijnstijlen, moderne manieren van wijn bereiden, nieu we kooktechnieken en bewust proeven. Los van de bereidingswijze varieert vis qua smaak en structuur. Leg tong en tonijn, zalm en makreel, schol en forel naast elkaar en de verschillen zijn overduidelijk. Kook de een, bak de tweede en verwerk de derde in een bouillabaisse en het spreekt voor zich dat elk visgerecht een eigen, ideale wijn heeft. Bij een geslaagde combinatie van gerecht en wijn heerst evenwicht. Gerecht en wijn blij- ven op z'n minst in hun waarde of, en dat is het streven, komen door de wisselwerking nog beter tot hun recht. Om een passende wijn te selecteren is het aan te raden om antwoord te geven op een drietal vragen. Is het gerecht subtiel of juist krachtig van smaak? Wat voor gevoel laat het in de mond achter: fris, strak, stroef of juist romig, rond en zacht? En, komen er allerlei smaken in het gerecht voor of is het juist eenvoudig van smaak? Smaakgehalte Heel vaak hebben de bereidingswijze, saus en het garnituur meer invloed op de smaak en structuur van het gerecht dan de vis zelf. Vergelijk rauwe zalm met dille en citroensap maar met een geroosterde zalmmoot met knoflookboter. Smaakgehalte en mondge- voel zijn totaal anders en stellen andere Wit bij vis is een vuistregel. Maar de ene witte wijn is de andere niet, en ook vissen vertonen grote ver schillen. Voor de ideale combinatie zult u dus toch zorgvuldig moeten kiezen. eisen aan de wijn. Niet alleen gerechten zijn zo te omschrijven, maar ook wijnen. Zijn de kenmerken van het gerecht eenmaal vastge- steld, dan hoeft er alleen nog maar een geschikte wijn bij gezocht te worden. In het overzicht op de volgende pagina vindt u enkeie voorbeelden. Tannine Als een wijn een stroef gevoel achterlaat in de mond komt dat door de tannine die van nature in wijn voorkomt. De hoeveelheid is afhankelijk van het druivenras. Zodra tan- ninerijke wijnen met de juiste gerechten worden gecombineerd, merk je dat stroeve gevoel bijna niet meer. Knapperig brood en vlees met een bruin braadkorstje hebben dat verzachtende effect op de wijn. Vis heeft het juist niet. Doordat de echte braadkorst bij vis meestal ontbreekt, is er niets dat het stroeve gevoel tegengaat en de enigszins bit- tere smaak van de tannine opvangt. En vis bevat veel eiwit en eiwit versterkt de wer- king van tannine. Witte wijn bevat nauwelijks tannine. In rode wijn zat vroeger altijd een behoorlijke hoeveelheid tannine. Dit verklaart waarom traditionele richtlijnen wit bij vis adviseren en rood resoluut afraden. In de meeste rode wijnen kom je wel tanni ne tegen. Tannine of looizuur geeft een wijn namelijk body en maakt hem langer houd- baar. Maar in tegenstelling tot vroeger wor den er nu ook rode wijnen gemaakt waarin je de tannine niet of nauwelijks proeft. Beaujolais en bepaalde rode wijnen uit Zuid-Europa, California, Argentinie en Australie zijn daar voorbeelden van. Deze soepele rode wijnen passen prima bij visge- rechten met bijvoorbeeld bacon, ham, rata- touille, gebakken knoflook, paddestoelen, truffel(olie) of rode-wijnsaus. Wit niet altijd wet Een toastje gerookte zalm met een glas knisperende sancerre of strakdroge champagne klinkt verrukkelijk, maar kan helemaal misgaan. Doordat het zuurgehalte van gerecht en wijn ver uit elkaar liggen, ontstaat er een metaalachtige smaak. Een paar druppels citroensap op de vis brengt de combinatie in balans. Op de internetsite van het Wijninformatiecentrum vindt u meer informatie over wijn: www.wijninfo.nl. Aiintjande8-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 57