Wind, vogels en rust Schiermonnikoog V [HP|PHppRM| Het hele jaar door ziet het Friese dorpje Lauwersoog toeristen voorbijtrekken, op weg naar het veer naar een oase van rust: Schiermonnikoog. Het kleinste bewoonde waddeneiland van Nederland is een wereldje op zich. Hier hoor je overal het ruisen van de branding, het schelle gekrijs van zeemeeuwen en het gesnater van watervogels. Het eiland dankt zijn naam aan zijn eerste bewoners: de schiere of grijze monniken uit een klooster vlak bij Dokkum, die hier in de twaalfde eeuw hun uithof hadden, een boerenbedrijf met voorraadschuren. De laatste monnik die nu nog op het eiland te vinden is, staat op een voetstuk tussen de prachtige gerestaureerde huisjes van het enige dorp dat Schiermon nikoog rijk is. Het leven van de eilandbewoners is altijd bepaald door de grillen van de zee. Niet verwonderlijk op een stukje land dat zeventien kilometer lang is en op zijn breedste punt amper vier kilometer meet. De straffe westenwind verplaatst het eiland stukje bij beetje in oostelijke rich- ting. Begin achttiende eeuw moest een dorp aan de uiterste westkust zelfs worden verlaten omdat het in het water verdween. 'Neptunus had daar een hypotheek liggen,' stelt de Schiermonnikoger geschiedschrij- ving hierover nuchter vast. Gelukkig ligt het huidige dorp een stuk verder landin- waarts. Visserij Tot niet eens zo heel lang geleden kwa- men de eilandbewoners rond van de visse- 'lemand die lui is, gaat niet naar Schiermonnikoog,' is de opvatting die heerst onder de eilandbewoners. Bezoekers mogen geen auto meenemen en kant-en-klaar vermaak wordt niet geboden. Kortom: een ideaal gebied voor liefhebbers van vogels, duinen, strand en zee. Met het veer uit Lauwersoog op weg naar de rust van de natuur. Nederlands kleinste bewoon de waddeneiland is voor het grootste dee! Nationaal Park. 28 AllerHande 8-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 28