Knapperig, boordevol sap en lekker zoet. Bijna geen vrucht is zo verleidelijk om in te bijten als een druif. Vanaf augustus kunnen we weer genieten van een echte specialiteit: Griekse pitloze druiven. Een aromatische, friszoete tafeldruif. Pitloze druiven bestaan nog niet zo lang. Pas sinds een jaar of tien zijn ze op de Nederlandse markt. En dat terwijl druiven waarschijnlijk tot de oudst bekende vruchten behoren. Duizenden jaren geleden werden ze al gekweekt. Van de ruim achtduizend druivenrassen die er nu zijn, is het overgrote deel bestemd voor het maken van wijn. De rest eten we als tafeldruiven die bijna allemaal van de Europese tak van de druivenplant komen, de Vitus vinifera. Wat is er zo bijzonder aan pitloze druiven? Ten eerste eten ze heerlijk weg. Niet alleen omdat ze totaal geen pitjes bevatten, maar ook vanwege het dunne schilletje. Bovendien is de smaak aromatisch en friszoet. De bekendste pitloze druivenrassen zijn Thompson Seedless en (de kleinere) Sultana. Beide zijn vrijwel het hele jaar door verkrijgbaar dankzij aanvoer uit onder andere Chili, Zuid-Afrika, Israel en Egypte. Maar de toptijd is nu, met de aanvoer van pitloze druiven uit de Griekse Peloponnesus. De Thompson Seedless gedijt uitstekend in het Griekse kli- maat met zachte winters en droge, hete zomers. Voor het kweken is veel liefde en kennis nodig, want de pitlo ze druif is een delicaat product. Door het dunne schilletje zijn de druiven kwetsbaarder dan gewone druiven. Zo kunnen ze bijvoorbeeld niet goed tegen vocht. Verder moeten de drui- venplanten heel zorgvuldig gesnoeid worden, ongeveer zoals Japanse bon- sai-boompjes. De pitloze druiven bij Albert Heijn zijn voorverpakt om het zachte fruit te beschermen. Sporenelementen Met druiven kun je alle kanten op: gekoeld bij een zomerse brunch of als herfstig tussendoortje met walnoten, port en pittige kaas. Zo uit het vuistje vormen ze een heerlijk en verant- woord tussendoortje of nagerecht. Maar ook in vruchtensalades, pikante voorgerechten (met noten, bleeksel- derij, rauwe ham en kaas!), in een frisse bowl, in gebak en in desserts met friszure zuivelproducten smaken ze prima. Kort bakken kan ook: even afblussen met sherry, wijn of vers vruchtensap en serveren bij het hoofdgerecht. Met het aantal calorieen valt het wel mee als je bedenkt hoe zoet ze sma ken: 64 kilocalorieen per 100 gram. Druiven zijn ook goede leveranciers van mineralen (ijzer, kalium), spo renelementen en vitamine C. Spoel druiven altijd af onder de stromende kraan en laat ze uitlekken op een schone theedoek of in een vergiet. Controleer bij aankoop of er bescha- digde exemplaren tussen zitten en verwijder die direct. Druiven zijn op een niet te warme plaats 3 a 4 dagen houdbaar, in de koelkast ongeveer een week. V on CO ffl AllerHande 8-2001 1 3

Allerhande | 2001 | | pagina 13