Koken toiletreinigpr Korreltjes Stomen 'Op de etiketten is de herkomst te lezen' 'Sinds januari van dit jaar gelden er nieuwe wettelijke voorschriften voor etikettering,' aldus John. 'Vlees- verkopende bedrijven moeten op het etiket van vlees aangeven in welk land het dier geslacht en uitgesneden is, inclusief het bijbehorende EEG-nummer en de zoge- naamde batchcode. Aan de hand van deze code is zono- dig na te gaan welke route het vlees heeft afgelegd. Vanaf januari 2002 worden daar nog gegevens aan toe- gevoegd, zoals het land waar de dieren geboren en opge- groeid zijn. Voorlopig geldt dit alleen voor rund- en kalfsvlees, maar ik verwacht dat de andere vleesproduc- ten op termijn ook zullen volgen.' Aanleiding voor de nieuwe voorschriften was onder meer de BSE-affaire. Vlees reisde tot voor kort door Europa zonder dat de consument wist waar het precies vandaan kwam. John: 'Op de etiketten van voorverpakt vlees dat in de zelfbedieningsschappen ligt, is de her komst te lezen. Maar klanten kunnen ook uitgebreide informatie krijgen over vlees van de bedieningsafdeling van Albert Heijn. Het bedieningspersoneel heeft een kaart waarop alles over de herkomst van het vlees staat.' John Valster benadrukt dat klanten met vlees van Albert Heijn aitijd een goede, constante kwaliteit in huis halen. 'We kopen ons vlees bij een select aantal bedrijven in, waardoor we goed kunnen controleren of het vlees aan de door ons gestelde eisen voldoet.' Bij het uitschenken van een pak drui- vensap van het eigen merk van Albert Heijn kwamen er korreltjes mee. In eerste instantie leken het stukjes sui- ker of glas, maar dit bleek toch niet zo te zijn. Wat zijn dit voor korreltjes? Mevr. K. te O. Tot de natuurlijke bestanddelen van druiven behoren zuren, waaronder wijnsteenzuur, wat u heeft aangetrof- fen. Als dit in grote hoeveelheden aanwezig is, wordt het omgevormd tot kristallen: wijnsteen. Ook een schommeling van temperatuur, bij- voorbeeld wanneer druivensap in en uit de koelkast gaat, kan oorzaak zijn van het kristalliseren van wijnsteenzuur. Wijnsteen is op zich geur- en smaakloos en heeft verder geen negatieve invloed op de kwaliteit. Ik vind de 'Koken Stomen'-maaltijden erg lekker en gemakkelijk. Vooral omdat de ingre- dienten nog rauw zijn, heb ik het gevoel gezond te eten. In de folder lees ik dat er maar een maal- tijd per keer in de magne tron kan. Waarom kunnen er niet twee tegelijk in? Dhr. J. te K. Albert Heijn raadt het af om twee Koken Stomen- maaltijden tegelijk te ver- warmen in de magnetron, omdat het lastig is om voor twee maaltijden tege lijk de juiste bereidingstijd aan te geven. In de prak- tijk blijkt dat een dubbele bereidingstijd niet aitijd het juiste resultaat geeft. Omdat het om rauwe ingredienten gaat, zoals kip en vis, wil Albert Heijn niet het risico lopen dat de maaltijd niet helemaal gaar zou zijn. Ik woon in een oud huis en ben niet aangesloten op het diepriool. Welke toiletreiniger kan ik gebruiken die veilig is voor mijn septic tank? Dhr. S. te W. Bleekmiddelen zijn niet geschikt voor uw septic tank. Kalkreiniger bevat veel zuur en verstoort het biologische afbraakproces, dus gebruik deze bij voorkeur niet, of alleen sterk verdund met water. Allesreinigers en toi- letreinigers zijn prima geschikt voor uw septic tank. Let er alleen op dat u ze verdunt met water, of direct doorspoelt. De AH Toiletreiniger Mistral kunt u ver dund gebruiken voor de septic tank; dit product bevat mierenzuur als kalkoplosser. Waar komt het vlees dat Albert Heijn verkoopt van- daan? John Valster, inkoper vlees, wild, gevogelte en vegetarische producten bij Albert Heijn, over het etiket als informatiebron. AlierHande 7-2001 9

Allerhande | 2001 | | pagina 9