Grieken en Romeinen was de olijf een van de belangrijkste gewassen. Tot op de dag van vandaag zijn olijven een zeer grote bron van inkomsten in dit gebied. Een olijfboom kan wel honderden jaren oud worden en dan nog steeds vruchten dragen. Waar andere gewassen het opgeven, gedijt de olijfboom goed. Deze factoren maken hem vooral geschikt voor de drogere gebieden van Spanje, Italie, Griekenland en Turkije. Vruchfvlees Het soort boom en de bodemgesteldheid bepalen voor een deel de uiteindelijke smaak van de olijven. Ook het moment van oog- sten is van grote invloed op de smaak. Groene en harde olijven zijn nog niet rijp, maar kunnen wel worden gegeten. Hun smaak is friszuur en soms een beetje bitter, het vlees is stevig en sappig. De groene olij ven die in Nederland op grote schaal wor den verkocht, komen vooral uit Spanje en Griekenland. Ze zijn groot, en lenen zich uitstekend om te vullen met stukjes paprika (piment), amandelen, knoflook of ansjovis. Naarmate groene olijven rijper worden, ver- andert de kleur van roodachtig en paars tot bruin en zwart. Verschrompelen Rijpe olijven bevatten meer olie, zijn voller van smaak en hebben zachter vruchtvlees dan de groene niet-rijpe variant. Vanwege hun hoge oliegehalte worden rijpe olijven meestal gebruikt voor het maken van olijfo- lie, maar ze zijn ook heerlijk om zo te eten. Onbewerkte olijven zijn erg bitter van smaak. De meeste soorten worden voor de consumptie behandeld. Dit kan op verschil- lende manieren en in elk gebied heeft men zo zijn eigen methode. In veel gebieden in Italie en Turkije legt men zwarte olijven in een pekelbad of droogt men ze in zout. De olijven verschrompelen door dit procede en krijgen een vrij zoute smaak. Om deze zoute smaak te verzachten kunnen de olijven wor den gemarineerd in een mengsel van olijfo- lie, citroensap of azijn en kruiden. Ook kan de oorspronkelijke bitterheid worden verdre- ven door de olijven een tijd in water te weken en te spoelen. De smaak van deze olijven is neutraler dan die van de soorten die in zout en olie worden gelegd. Vanaf begin juli zijn er bij Albert Heijn twee nieuwe soorten olijven verkrijgbaar: AH Knoflookolijven en AH Piment Olijven in Spaanse marinade. De groene olijven met pit worden uit het assortiment gehaald. AllerHande 7-2001 S3 j Twee nieuwe soorten

Allerhande | 2001 | | pagina 83