STiiMlluaH Rijzende sterren 'Ooit hoop ik met een Michelin-ster beloond te worden' gans verzinnen. Maar de dikdoenerij in het kunstwereldje vond ik verschrikkelijk. Ik ben gewoon eerlijk, rechtdoorzee. Zij zochten naar filosofische diepzinnigheid achter vierkantjes en rondjes in een compositie. Ik heb de oplei- ding niet afgemaakt. Ik kon terecht in het res taurant van mijn schoonouders. In de bedie- ning. Maar dat was het ook niet. Ik wilde leuke dingen maken. Scheppen. Creeren.' En toen zag ze het programma van Oprah Winfrey. 'De boodschap was: ga voor je doel, het is nooit te laat om je leven om te gooien. Het was 1994. Ineens werd alles helder. Ik wilde kok worden! De volgende ochtend ben ik meteen naar mijn schoonvader gegaan. Iedereen was overrompeld. Die middag zijn we meteen kokskleding gaan kopen. Ik ben begon- nen bij de basis. Hoe houd je een mes vast, hoe snijd je? Ik leerde basistechnieken voor de bereiding van bavarois, vanillesaus, enzovoort, en haalde in vlot tempo mijn diploma's. Ik had mijn draai gevonden. Koken is mijn passie.' Burn-out Ze leerde het vak met lichtsnelheid. Na vijf jaar kwam de lauwerkrans: ilonca van der Werf werd uitverkoren als Ladychef van het jaar 1999. 'Ik zag mijzelf niet als de beste vrouwelij- ke chef-kok van Nederland, maar ik was wel heel trots. De impact was enorm. Ik heb talloze interviews gedaan. Mijn man Abi en ik waren net acht maanden open met De Abdij van Dockum. We stonden ineens op de kaart. Geweldig!' Het vuur van haar ambitie heeft ze noodge- dwongen wat lager gedraaid, want een burn out lag op de loer. De talloze werkweken van tachtig, negentig uur bleven niet zonder gevol- gen. 'Ik was niet alleen lastig en veeleisend voor mezelf, maar ook voor mijn omgeving. Ik kreeg last van rugklachten, migraine, oververmoeid- heid. Mijn geest is sterk, maar mijn lichaam hield het tempo niet bij. Ik wil graag meester- kok worden. En ik hoop ooit nog eens beloond te worden, maar nu met een Michelin-ster.' Ze lacht. 'Maar het hoeft niet meer per se mor- gen.' Is koken kunst? 'Ja,' zegt de chef-kok. 'De smaak is het belangrijkste, maar de opmaak telt natuurlijk ook. Ik werk op grote borden met weinig kleur, want kleuren leiden alleen maar af van het gerecht. Ik houd van symmetrie. Ik maak dan bijvoorbeeld een kalfstartaar, beetje sla erop, garneren met Friese schapenkaas, zacht eitje in het midden, paar druppeltjes truf- feldressing eromheen en een sprietje bieslook. Alle ingredienten zijn afgemeten en in balans - het ziet er prachtig uit. Het kunstzinnige van de kunstacademie heb ik verlegd naar de keuken, naar het bord. Met een verschil: kunst is een beleving van de geest, terwijl je mijn culinaire creaties ook nog kunt proeven. De smaak komt erbij cadeau.' Honr.a's rip Met aardbeien en een reep chocolade kun je heel makkelijk zelf bonbons maken. Breek een reep pure chocolade van 200 gram in kleine stukjes en verwarm deze twee minu- ten in de magnetron op 500 Watt. Ondertussen een keer roeren. Dompel een aantal aardbeien in de gesmolten chocola de en laat ze vervolgens hard worden op aluminiumfolie. 74 AllerHande 7-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 74