als kookatelier Rijzende sterren llonca van der Werf begon zeven jaar geleden als kok, en werd al in 1999 Ladychef of the Year. Samen met haar man Abi runt ze hotel-restaurant De Abdij van Dockum in het Friese Dokkum. De bevlogenheid van een geboren kooktalent. Door Oprah Winfrey werd alles ineens helder. Ik wilde kok worden!" Niet te veel toeters en bellen. Nuchter, een- voudig, verfijnd. Dat is in grote lijnen haar kookfilosofie. Het is een statement met de charme van duidelijkheid. En duidelijk is llonca van der Werf ten voeten uit: 'Ik wil gewoon niets verdoezelen. Alles wat je op je bord tegen- komt, is herkenbaar in vorm en smaak. Ik heb een hekel aan Fusion-koken. Zes verschillende kruiden door elkaar - sorry, dat proeft geen mens meer. Dat wordt een ondoorzichtig men- gelmoesje.' Bij de zucht naar eenvoud horen producten uit de eigen regio. 'Vis haal ik in Harlingen, die kan ik elke dag vers geleverd krij- gen uit de Waddenzee: langoustines, kabeljauw, gamalen, griet. Ik heb ook mijn eigen kaashan- delaar en groenteboer. En het is heerlijk om met een Frieslander aardappel te werken - die is prachtig van smaak.' Bij het samenstellen van een gerecht houdt de chef-kok rekening met vijf smaakcomponen- ten: zuur, zoet, zout, bitter en, heel verrassend, iets knapperigs. 'Ik ben nu bezig met een groen- te-krabtaartje, met prei, aardappelen en krab. Daar moest iets fris-zurigs bij. Het werd grape fruit. Maar hoe? Als pulp? In partjes? Vlak voor het slapengaan kreeg ik de juiste ingeving: gela tine! Dan kan ik de grapefruit in blokjes uit- snijden. Ik ben dan helemaal enthousiast en in staat om in pyjama naar de keuken te rennen om die vondst uit te proberen.' Monnik De Abdij van Dockum is een prachtplek: hier heerst de geest van oude tijden. Een klooster- muur uit 1350, het laatste restje van een abdij- complex, staat nog fier overeind. In 1650 deed het pand dienst als weeshuis. 'De historie geeft een speciale sfeer,' zegt de chef-kok. 'Vroeger hing hier een kookpot aan kettingen, waar een monnik wat in stond te roeren. Ruim zeshon- derd jaar later is hier een modeme keuken met een magnetron en een inductiewok. Of ik me nog wel eens met die monnik bezighoud? Daar heb ik geen tijd voor: alles moet zo perfect en zo snel mogelijk op tafel. De monnik zou het mee- warig aanschouwen, haha - hij had alle tijd.' llonca van der Werf komt uit een horeca-nest. 'Mijn vader heeft bijna twintig jaar zijn eigen zaak gehad in Heerhugowaard. Nu is hij direc- teur op de Hogere Hotelschool in Amsterdam. Mijn broer is ook kok geworden. Na de middel- bare school koos ik voor Grafische Vormgeving aan de Hogeschool voor de Kunsten, in Utrecht. Reclame trok mij wel: affiches maken, slo-> 11 AllerHandt 7 2001

Allerhande | 2001 | | pagina 72