Tortilla's vormen de basis van vrijwel elke maaltijd in Mexico. Ze worden gegeten als ontbijt of lunch, maar ook op eindeloos veel manieren bij het avondmaal. Geserveerd in een mandje voor erbij, of op het bord als burrito's, enchilada's, taco's of andere spannende pakketjes. Enchilada's met gerookte Mexico is het land van de tortil la's. Tortilla's zijn van huis uit platte, ronde 'pannenkoekjes' die de basis vormen van allerlei gerechten, zoals taco's, burrito's, enchilada's of flauta's. Ze worden gevuld en opge- rold, of dubbelgeslagen en vervol- gens gebakken. Maar ook om gewoon te dippen zijn ze heel geschikt. Meestal zijn tortilla's gemaakt van ma'is, maar vooral in het noorden van Mexico eet men sinds de Spanjaarden tarwe introduceerden ook tarwetortilla's. Tegenwoordig worden de tortilla's in kleine plaatselijke fabriekjes ge maakt, vroeger waren de vrouwen een groot deel van de dag bezig met het bereiden van tortilla's. Mais- tortilla's worden gemaakt van 'masa': een stevig deeg van geweekte, gedroogde mais. Tegenwoordig wordt ook vaak masa harina gebruikt: meel van gedroogde masa, waar door toe- voegen van water weer masa van gemaakt kan worden. Balletjes masa worden in een speciale pers tot tor tilla's gedrukt en gebakken op een grillplaat. Niet te lang, want dan worden de tortilla's hard. In Mexico eten ze liever zachte tortil la's, die ze warm houden in een doek. De knapperige taco's en tortil- lachips die we in Nederland kennen zijn eerder Amerikaans dan Mexicaans. Deze zijn nog een keer gefrituurd. tortilla Authentiek Mexicaans, met geitenkaas, koriander en zure room AllerHande 7-2001 35 Enchilada's zijn tortilla's die eerst in een pittige tomatensaus worden gedoopt en dan worden gebakken, of andersom. De tortilla's worden eventueel gevuld, opge- rold en met room en kaas gegratineerd.

Allerhande | 2001 | | pagina 35