Bonen, kalebassen en mai's voeren de boventoon in de kleurrijke keuken Tequila m exi co Tradities het klimaat van tropisch warm tot berg- achtig koel. Hier groeien de beste koffie- bonen van Mexico en worden veel vis- en schaaldieren bereid. Zowel het eten als de muziek heeft een Caribisch tintje. Yucatan, het meest oostelijke deel van Mexico, staat nogal op zichzelf. Het was het gebied van de Maya's, en nog altijd is het overwegend indiaans. Achiote staat voorop in deze keuken: een rode kruiden- pasta die zijn kleur te danken heeft aan het keiharde annattozaad. Veel van de specialiteiten, zoals kip in bananenblad, zijn rijker van smaak dan in andere regio- nen. In het noorden van Yucatan gloeit het houtvuur veelvuldig, voor het berei- den van vis, geit, bonen en rundvlees. Hier worden meer tortilla's van (tarwe)bloem gegeten dan tortilla's van mai's. Eten is enorm belangrijk in de Mexicaanse cultuur, die bol staat van tradities en ritu- elen. De natuur is een bron van spirituali- teit, waaraan veel waarde wordt gehecht. De Mexicanen vieren vaker feest dan welk volk ook, en die feesten hebben zowel christelijke als heidense elementen. Bij die feesten is eten een belangrijk onderdeel. Alle Mexicanen vieren verjaardagen, brui- loften, Pasen, Kerstmis en Onafhankelijk- heidsdag en daarbij spelen speciale gerechten en drankjes een essentiele rol. Er is het bekende ritueel van het breken van de 'pinata', een kleipot gevuld met zoete lekkernijen en speeltjes, die is ver- sierd met crepepapier en folie. Maar de eigenaardigste heilige dag is 'el Dia de los Muertos', ofwel 'de Dag van de Doden', de Mexicaanse variant van het katholieke Allerheiligen. In de oude reli- gies werd de dood gezien als een van de staten in de cyclus van het bestaan. Op 31 oktober en 1 november ontmoeten de levenden de doden, en worden de zielen verwelkomd met een feest. Er worden altaren gecreeerd en graven worden bedekt met bloemen, kaarsen, foto's en het favoriete voedsel van de overledenen. Deze dag is niet triest en somber, maar juist vrolijk, met veel kleur, kostuums en vuurwerk. Want bovenal zijn de Mexicanen een vrolijk volk, bij wie levens- vreugde hoog in het vaandel staat. Mexico is natuurlijk vermaard om z'n tequila. Tequila wordt gemaakt van het sap van de agave, een vetplant met puntige bladeren. Er groeien zo'n tweehonderd verschillende agavesoorten, of'maguey', in Mexico. De oor- spronkelijke bewoners geloofden dat de god Mayahuel in de plant huisde, en bouwden piramides voor hem. Als een agave acht tot tien jaar oud is, bereikt hij volwassenheid. V66r de bloei worden alle bladeren verwijderd en het vijfentwintig tot negentig kilo wegende hart wordt geoogst. De beste tequila is gemaakt van honderd procent blauwe agave en wordt gebotteld als 'silver' of'bianco' (jong); 'gold' of'reposado' (belegen) en 'anejo' (oud). Deze laatste twee soorten rijpen in houten vaten. De meeste tequila komt uit de buurt van het gelijknamige dorpje in de staat Jalisco. Mescal, een speciaal soort tequila, komt uit de zuidelijke staat Oaxaca. De 'worm' die in iedere fles mescal zit, is in feite een rups die in de natuur op de agaveplant leeft. Er wordt gezegd dat de essen- tie van de drank geconcentreerd is in het beestje, en dege- ne die het in zijn glas krijgt, hoort het op te eten! Behalve als pure borrel vergezeld door een stuk limoen en eventueel zout, wordt zowel tequila als mescal verwerkt in diverse cocktails en gekookte gerechten. Tequila is verkrijg- baar bij de betere slij- ter (o.a. Gall 8c Gall). I TEQUILA W, PUROOEAGA* R EPOSA00 AllerHande 7-2001 31

Allerhande | 2001 | | pagina 31