het vaandel e1 GUADALUPE DE TODO PARA SU HOGAR V; mexico kerminnende Moren, wier land in Zuid- Spanje ze zojuist terugveroverd hadden. Er ontstonden groente- en saladecombinaties en vlees werd geroosterd. Kaas, brood en vele eiergerechten maakten deel uit van het dieet. Maar ze waren vooral dol op de chocoladedrank die ze hadden leren drin- ken van de Azteken, en op vanille. Toen in 1821 de Onafhankelijkheidsoorlog losbarstte, kreeg de Spaanse overheersing een grote klap. Uiteindelijk, bijna negentig jaar later, ten tijde van de revolutie in 1910, trad het nieuwe 'mesties' Mexico, een mengeling van Spanjaarden, indianen en hun nazaten, echt naar buiten. Het resultaat van alle veranderingen? Een kleurrijke, levendige keuken, die tegelijker- tijd primitief en geraffineerd is, eenvoudig en complex, antiek en modern. Vijf streken, vijf keukens Het culinaire Mexico zoals we dat nu ken- nen beslaat vijf streken. In de hoofd- stad Mexico Stad en het gebied daarom- heen zijn veel koloniale, Spaanse invloe- den aanwezig. De 'dulcerias' (snoepwin- kels) in Puebla staan vlak bij oude markten waar de beroemde 'mole poblano' staat te borrelen in reusachtige kleipotten. Mole poblano is een fluweelbruine saus bestaande uit zo'n vijfentwintig ingredien- ten, waaronder chilipepers, zaden, noten, vruchten en chocolade. De saus wordt tra- ditioneel bij kalkoen gegeten. Het zuiden, rond Oaxaca, kent een leven dige indianencultuur. De keuze in chilipe pers, stoofpotten en sauzen is er bijzonder uitgebreid. West-Centraal Mexico, waar de tweede grootste stad van het land, Guadalajara ligt, is puur 'mesties'. Dat wil zeggen, de bevolking heeft zowel indiaans als Europees bloed. Hier komen de 'maria- chis' vandaan, de bekende Mexi-caanse muzikanten, de tequila, en de krokant gebakken carnitas (varkensvlees). Aan de Golfkust, rond Veracruz, varieert Vrolijke, uitbundige kleuren, gecom- bineerd met vriendelijke mensen en heerlijk eten maken van Mexico de ideale vakantiebestemming. AllerHande 7-2001 29

Allerhande | 2001 | | pagina 29