n II f Mexico kent een fascinerende mengeling van indiaanse en Spaanse invloeden. Na de verovering van dit uitgestrekte land ontdekten de Spanjaarden ingredienten als tomaat, vanille en cacao. Gecombineerd met de Spaanse eetgewoon- tes leverde dit een levendige, kleurrijke keuken op, die zowel primitief en geraffineerd is, als eenvoudig en complex. llT V Wie in Mexico is, ruikt de typische geuren van de Mexicaanse keuken op straten, pleinen en markten. Het ruikt naar mai'stortilla's, naar gebakken vlees, naar koriander en de straatstalletjes zijn hoog opgestapeld met tomaten, zakken met bonen en avocado's. Mais is van oudsher het belangrijkste voedsel van het land, maar ook ananas, avocado, cacao en vanille stammen uit Midden-Amerika. Het is nu moeilijk voor te stellen dat deze ingredienten niet bekend waren in Europa. Toch zijn ze allemaal uit dit deel van de wereld ge'importeerd en hebben ze via de Spanjaarden hun weg naar Europa gevonden. Bonen, kalebassen en mais Toen de eerste Spanjaarden in de vijftiende eeuw in Mexico arriveerden, beseften zij niet dat ze een hoogontwikkelde cultuur aantroffen die al zesduizend jaar eerder was begonnen met landbouw. Aan- vankelijk teelden de oorspronkelijke bewo- ners, vooral de Azteken, bonen en kalebas sen (courgettes, pompoenen en aanver- wanten). Daarvan werden, in tegenstel- ling tot in Europa, eerst alleen de zaden, bloemen en blaadjes gegeten, pas later ook het vruchtvlees. En binnen een kleine duizend a tweeduizend jaar werd de eerste mais gekweekt van een klein wild graan. Nog altijd vormen bonen, kalebassen en mais de hoofdbestanddelen van de Mexicaanse keuken. Ze vullen elkaar prima aan door de voedingswaarden die ze leveren. Gecombineerd in een maaltijd zorgen ze voor een stevige basis. Hoe rijker een familie, hoe meer deze basis met groenten en vlees wordt aangevuld. Oorspronkelijke bewoners Toen de Spanjaarden in 1519 onder leiding van Hernan Cortds het toekomstige Mexico Stad veroverden, bezaten de oor spronkelijke bewoners boomgaarden vol avocado's, kokosnoten, papaja's, ananas, cactusperen en vele andere vruchten. Ze verbouwden de voorlopers van onze hedendaagse tomaten, maar ook 'toma- De magische Mexico mix AllerHande 7-2001 27

Allerhande | 2001 | | pagina 27