Een ananas ziet er prachtig uit, ruikt heerlijk en heeft een exotische smaak. Deze tropische vrucht is lekker als zoet tussen- doortje of als dessert, maar past ook uitstekend in zoetzure vleesgerechten en in salades. Koning onder de vruchten, zo wordt de ananas met z'n fraaie kroon ook wel genoemd. Het vrucht- vlees is licht- of heldergeel en bijzonder sappig. Columbus 'ontdekte' de ana nas op Guadeloupe, maar het is vooral aan de Portugese ontdekkingsreizigers te danken dat de vrucht in Europa bekend werd. Zij brachten de ananas- plant mee uit het zuiden van Brazilie, waar de ananas oorspronkelijk van- daan komt. Ook de indiaanse naam '(a)nana' (kostelijke vrucht) werd in veel talen overgenomen. In Europa werd de uitheemse ananas algauw een symbool voor macht en rijkdom. Ananassen werden exclusief voor de zeer rijken gekweekt in tropische kas- sen, en ze sierden de tafels van konin- gen. Aangezien een ananas niet meer narijpt, wordt de vrucht zo rijp moge- lijk geoogst, en dient het transport zo snel mogelijk te gebeuren. Pas nu de aanvoer per vliegtuig plaatsvindt, is ananas een goed verkrijgbaar product geworden. Hawaii en Maleisie zijn de belangrijkste leveranciers, gevolgd door de Ivoorkust, Costa Rica, Brazilie en Colombia. Glanzende ogen Een ananas kan varieren van een baby- ananas ter grootte van een appel, tot een reuze-exemplaar van 10 kg. De ananas die u het hele jaar door bij Albert Heijn vindt komt uit Costa Rica. Het is een goudgele, sappige en zeer smakelijke ananas van gemiddelde grootte, die bovendien een vaste prijs heeft. De tropische, stekelige ananas- plant lijkt wel wat op een uitvergroting van de kroonbladen. De ananas spruit uit het hart van die stekelige bladen, wat de oogst bemoeilijkt. Hoe weet u of een ananas rijp is? Een lekkere geur, glanzende 'ogen' op de schil en kroonblaadjes die vrij gemak- kelijk loslaten zijn een goede indicatie. Een rijpe ananas kan nog een a twee dagen bewaard worden. Bewaar de vrucht nooit in de koelkast, want dan bederft hij sneller. Het schoonmaken van een ananas is niet zo'n klus als het lijkt. Eerst snijdt u de kroon en een plakje van de onderkant af, vervolgens snijdt u de vrucht in mooie ringen. Snijd dan de schil en harde stekels van iedere plak af, en verwijder de harde kern. Het liefst boven een kom om het sap op te vangen. Een andere methode is om de ananas in de lengte in vier parten te snijden, en het vruchtvlees met een mesje uit de schil los te snij den. De harde kern snijdt u eruit. Overigens zijn er ook ananasmesjes te koop die schil en kem tegelijk verwij- deren. Delicatesse Ananas leent zich voor desserts, (sor- bet)ijs, gebak, beignets, shakes, bowl en fruitsalades. Verder smaakt hij heerlijk in zoetzure vleesgerechten, vooral bij varkensvlees, kip en eend. Denk ook eens aan (zuur)koolschotels met ananas, en hartige salades met bij- voorbeeld bleekselderij, zeevruchten, noten of blauwe kaas. Ananas wordt ook wel geflambeerd (met kirsch), gegrild en gevuld. Een gevulde hele of halve ananas is een echte blikvanger. Ananas bevat 50 kilocalorieen per 100 gram, en is een goede leverancier van vitamine C, B-caroteen en ijzer. AllerHande 7-2001 13

Allerhande | 2001 | | pagina 13