flexibel eten Verpleegkundige Jose van den Berg: 'Warm eten als ik net wakker ben? Nou nee' Vragen over voeding? erpleegkundige Jose van den Berg (48) uit Drunen is verpleegkundig zorgcentralist. Zij werkt in een callcenter en coordineert vandaaruit de inzet van gezins- en kraamzorg in de regio. Permanente beman- ning van het centrum is nodig, dus Jose werkt geregeld 's nachts: 'De dag voor de eer- ste nacht draai ik thuis gewoon mee met mijn man en drie kinderen. 's Avonds om elf uur, als veel mensen naar bed gaan, ga ik naar mijn werk.' Dat is dus een dag en een nacht achter elkaar in touw. Hoe houdt Jose de radertjes draaiende tot de volgende morgen zeven uur? 'Door geregeld te eten. ik probeer het zoveel mogelijk te sprei- den over de nacht. Niet om wakker te blijven, maar ik wil wel telkens even wat eten. Ik begin met een kopje koffie. Dan, om een uur of drie, krijg ik echt trek. Dan neem ik soep of maak een tosti. Met een tomaatje erbij ofzo. Geen complete maaltijden, dat is te zwaar. We hebben hier kant- en-klaarmaaltijden gehad, maar daar had bijna niemand belangstelling voor. Ik neem ook crackers mee, en drink veel thee en water. Of een bakje yoghurt met muesli erin, ook lekker. Snoepen doe ik niet, te veel calorieen. Ik probeer wel zoveel mogelijk gezond te eten.' Als Jose na de nachtdienst thuiskomt, zitten haar kinde ren net aan het ontbijt. Ze gaat er even bijzitten (maar eet niks meer) en als ze naar school zijn, kruipt Jose in bed. De eer- ste dag van een nachtdienstpe- riode slaapt ze dan tot een uur of vier, vijf ('ik kan heel goed slapen overdag'), en als de rest van het gezin aan de aardappels begint, is Jose net wakker. Mee-eten zit er dan niet in: 'Meestal maakt een van de kinderen iets en zit ik erbij voor de gezelligheid. Ik eet dan alleen wat lichts.' Als het over gezond eten gaat, is het Voedingscentrum in Den Haag het aangewezen adres. Voor vrijwel elke vraag kan de consument er terecht. Er is een Voedingstelefoon op nummer: (070) 306 88 10 (dagelijks van 12.00 tot 16.00 uur). Er is ook veel informatie te vinden op de internetsite: www.voedingscentrum.nl. Patricia Schutte: 'De spreiding die Jose tijdens de nacht aanbrengt is wel goed, maar het zou mooi zijn als ze op de dagen dat ze nachtdienst draait toch ook een warme maaltijd probeert te eten. En 's nachts niet te veel lichte tussendoortjes eten: daar krijg je even energie van maar er zitten amper voedingsstoffen in. Over het algemeen kun je zeggen datjeje bij wisselende werktijden bewust moet zijn van het feit dat je de noodzakelijke voedingsstoffen niet min of meer automatisch binnenkrijgt. Het is het beste om te proberen om vast te houden aan een vast patroon, want het is onmogelijk om je aan te passen aan een patroon dat steeds wisselt. Maar het belangrijkste, juist alsje niet op vaste tijden eet, is dat je luistert naar de signalen van het lichaam.' AllerHande 6 2001 99

Allerhande | 2001 | | pagina 99