heb ik vaak niet eens trek. Ik snoep wel tussendoor, en drink veel water. Dat stilt mijn trek meestal wel.' Als Kirsten naar Amerika vliegt, komt ze daar meestal diep in de nacht (Neder- landse tijd) aan: 'Dan ben ik hartstikke moe, ga ik ook niet meer uitgebreid eten. Even wat drinken en een kleine snack bijvoorbeeld. Niet allemaal even gezond natuurlijk.' Toch heeft Kirsten zelden last van haar maag, en haar gewicht lijdt ook niet onder het chaotische eetpatroon. In verre landen let ze wel op wat ze eet, vlees laat ze meestal aan zich voorbij gaan. Maar ze is een makke- lijke eter, dus ze komt wei- nig te kort: 'Ik zie soms col- lega's die lusten dit niet, dat niet. Dan heb je het moeilijk in het buitenland.' De onregelmatigheid bevalt Kirsten dus goed: 'Ik ben niet iemand voor de Hollandse regelmaat. Ik eet wanneer ik trek heb, niet omdat het zes uur is.' Kirsten let niet extra op haar gezondheid, en past ervoor om bijvoorbeeld vitamines te slikken, zoals sommige collega's doen: 'Als ik echt signalen krijg dat het niet goed met me gaat, kan ik er altijd nog wat aan doen. Als ik thuis ben eet ik wel extra fruit, maar ook dan kies ik toch vooral voor gemak: kant-en-klaarmaal- tijden. Ik houd van lekker eten, maar vooral als ande- ren het klaarmaken.' Stewardess Kirsten Sladczyk: 'Ik eet als ik trek heb, anders niet' en stewardess leeft per definitie onregelmatig: wisselende werktijden, en als je intercontinentaal vliegt, zit je ook nog met verschillende tijdzones. Dat soort onregelmatigheid is vaste prik voor Kirsten Sladczyk (30) uit Voorburg: 'Dat geldt dus ook voor mijn eten. Tijdens een vlucht op en neer in Europa heb je vaak niet eens tijd om te eten. Dan pak ik even een broodje of cracker uit de crewbox, en dat is het dan. Voor een maaltijd wil ik wel even zitten, anders hoeft het voor mij niet. Trouwens, als ik een hele dag of avond met eten voor passagiers in de weer ben, flexibel Patricia Schutte: 'Regelmatig eten is erg belangrijk. Een vast patroon is iets waar het lichaam baat bij heeft, maar op zich- zelf is het tijdstip waarop je eet niet van invloed op de voe- dingswaarde van het dagmenu. Ook het eventueel omdraai- en van de volgorde van de maaltijden maakt weinig uit. Als je telkens een ander werkschema hebt, zoals Kirsten, is het moeilijk om regelmaat aan te brengen in je eetpatroon. Maar juist in zo'n beroep is het belangrijk dat je ervoor zorgt de noodzakelijke voedingsstoffen binnen te krijgen. Dat iukt je niet door te gaan snoepen. En in brood zit bijvoorbeeld meer dan in een cracker. Heel veel water of thee om de honger te stillen is ook niet goed; neem eerder een vruchtensapje tus sendoor, dat is goed voor de vezels.' AllerHande 6 2001 97

Allerhande | 2001 | | pagina 97