X1 P Gezond eten met een onregelmatige baan Vrachtwagenchauffeur Marco Bennaars: 'Ik draai het om: eerst warm, daarna brood' ubbel onregelmatig is het leven van vracht wagenchauffeur Marco Ben naars (30) uit Hoogerheide: hij werkt vaak's nachts, en omdat hij via een uitzend- bureau werkt, weet hij nooit lang van tevoren waar hij komt te werken: 'Dat vind ik juist leuk. En 's nachts wer ken is fijn. Het is dan een stuk rustiger op de weg.' Op het moment van het inter view zit Marco middenin de bietenperiode: veertien we- ken lang, vierentwintig uur per dag bieten vervoeren. Hoe zorg je ervoor dat je ook met een onregelmatig bestaan goed eet? AllerHande vroeg het aan drie verschillende mensen: een vrachtwagenchauffeur, een stewardess en een nachtverpleegkundige. Patricia Schutte van het Voedings- centrum in Den Haag geeft advies. Dat doet hij samen met een collega: elke werk- dag twaalf uur op, twaalf uur af. De ene week draait Marco dag- dienst (van vijf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags), de andere week nachtdienst (van vijf uur's middags tot vijf uur 's ochtends). Een uitputtingsslag, zou je denken. Marco: 'Ik heb wel het gevoel dat ik een beetje geleefd word, maar een kantoorbaantje tussen vier muren zie ik ook niet zitten.' Gezond blijven eten is lastig, erkent Marco, maar hij kookt graag: 'Als ik in de nacht sta, kook ik voor twee dagen: gekookte aard- appels, groente, vlees. Dat is belangrijk, gezond eten, anders houd ik het niet vol. Als ik 's nachts werk, sta ik om een uur of een, twee 's middags op, en eet om vier uur warm. Ik draai het eigenlijk om: ik begin met warm eten en voor de nacht neem ik brood mee. Weinig mensen kunnen kort na het opstaan aan de warme hap. Ik heb er geen last van, maar ik moet zeggen dat mijn maag aan het einde van de week af en toe wel raar doet.' Een stuk of tien boterham- men gaan met Marco mee de vrachtwagen in. Die zijn om een uur op. In de kantine op de fabriek kan Marco bijtan- ken: saucijzenbroodje, bakkie soep. Geregeld neemt iemand appelflappen mee, en per week gaat er ook een pond drop door: 'Je hebt je energie nodig he? Ik ben constant aan het werk en verteer veel. Ik weeg 84 kilo en ben 1.79 meter lang, dus ik mag niet klagen van de dokter. Maar als ik op het buitenland rijd, komen er meestal wel een paar kilo's bij. Die routiers in Frankrijk, daar krijg je drie gangen!' AK> 2 3 v 3 4. 7 6 5 Flexibel Patricia Schutte: 'Dat je dikker wordt van onregelmatig eten, is een fabeltje. Wel is het zo dat de meeste voedingsstofFen in de drie maaltijden zitten, en veel minder in tussendoortjes en snoep. Als je dus geen drie maaltijden gebruikt, is de kans groot datje minder voedingsstoffen binnenkrijgt. Dan moet je er alert op zijn datje toch voldoende brood, aardappels of pasta, groente, fruit en zuivelproducten eet. Marco doet het goed door geregeld te koken en veel boterhammen te eten. Maar hij snoept ook erg veel. Hij is nogjong, maar naarmate hij ouder wordt, kan hij meer moeite krijgen om op gewicht te blijven. Dan zou ik de drop en de appelflappen laten schieten.' 96 AllerHande 6-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 96