het gaat om de smaak' Kalfsjus serveer je niet bij kabeljauw. Net zo min als een saus van sereh. 'Een kok dient zich te houden aan de basisregels van de klassieke keuken,' aldus Bart Ausems van restaurant Tout a Fait in Maastricht. Een stukje Bocuse in Nederland. Je moet in de keuken een ijzeren discipline hebben' Knikkende knieen had hij. Voor hem stond Paul Bocuse. God in culinair Frankrijk en zijn kookidool. 'Bonjour,' begon hij met een bibberende stem, 'ik ben Bart Ausems uit Nederland, en ik kom bij u werken.' De meester keek hem strak en zwijgend aan en brak het ijs met de vraag of hij al had gegeten. Het was ten- slotte lunchtijd. Bart haalde opgelucht adem en schoof aan voor een driegangendiner met het voltallige keukenpersoneel van Bocuse's restau rant in Collonges-sur-Mont-d'Or, een bede- vaartsplaats voor smulpapen. Maar hij mocht niet direct op dat vermaarde adres aan de slag. De meester had juist een dependance om de hoek in Lyon geopend: Brasserie du Nord. Daar moest Bart zich de eerste twee maanden bewij- zen als keukenhulpje bij de rotissoire, een gietij- zeren grillmuur van twee bij twee meter die tij- dens lunchtijd volhing met veertig eenden. Adrenalinekick Snikheet was het bij het monsterlijk grote appa- raat, maar Bart vond het geweldig: 'Ik wist meteen dat ik later in mijn eigen restaurant een rotissoire wilde hebben.' En daar staat hij, ongeveer een bij een meter, overgekomen uit Parijs. In de rotissoire zitten lontjes die onge veer een jaar meegaan, en die de grillwand bin- nen twee tellen doen gloeien. Vissen hangen ervoor aan haken, vlees en gevogelte aan twee enorme spiesen die rusten op katrollen. In ons land hebben slechts drie restaurants zo'n rotis soire. 'Dat komt door de onbekendheid,' ver- moedt Bart, 'want je moet wel weten hoe je met het apparaat moet omgaan.' Dat blijkt vooral een kwestie van bedruipen en voelen. 'Als je wilt weten of een kippetje gaar is, moet je hem in zijn borstje knijpen. Dat stuk moet niet te stevig, maar nog wel veerkrachtig zijn. Als het roze is, is het precies goed. Het borstdeel haal je dan uit de grill. De rest gaat weer terug, want de pootjes moeten zo gaar zijn dat ze van de botten afvallen.' Bij Tout a Fait hangt buiten de vlag uit. Een soort schild is het, legt Bart uit, met een laurier- krans, een koksmuts en de naam: 'Tout a Fait'. De naam is een herinnering aan de tijd dat hij als hulpje in Collonges werkte. 'Vlak voordat de eerste gasten kwamen, inspecteerde Bocuse altijd de keuken en vroeg of we klaar waren. 'Tout a fait,' antwoordden we dan in koor. 'Alles is klaar,' vertelt Bart. Zijn restaurant ligt op een steenworp afstand van het eethuis waar zijn liefde voor het kookvak begon. Zijn zus werkte daar in de bediening. Bart wist na de mavo niet wat hij moest doen en besloot haar te volgen. Als keukenhulp. Daar werd hij enthou- siast voor het vak. 'De sfeer in de keuken >- 54 AllerHande 6-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 54