In het Verre Oosten, met name in Japan, wordt werken afgewisseld met 'stiltemomenten'. it het Verre Oosten is de gewoonte om een paar keer per dag te medite- ren overgewaaid. Men kijkt als het ware 'even naar bin- nen' en brengt de geest zo weer tot rust. Om er daarna weer goed tegenaan te kun- nen. Mediteren kan op allerlei manieren, of dat nu onder de noemer Zen of yoga wordt gerangschikt. De inwoners van Japan staan bekend als meesters in het concentreren van de geest. De prestatiedrang is er zeer hoog. Toch hebben zij geleerd om dagelijks bewust een dosis tijd voor zichzelf in te bouwen, een korte onderbreking om even afstand te nemen van de waan van alledag. In de overvolie treinen van het modeme Japan zie je de pas- sagiers vrijwel allemaal in slaap dommelen, soms zelfs rechtopstaand! Het is een algemeen geaccepteerde manier om zich even hele- maal van de krioelende bui- tenwereld af te sluiten. Een klassiek voorbeeld van het enorme belang van ont- spanning is de eeuwenoude theeceremonie: een ritueel dat ooit door een Zenpries- ter werd gecreeerd. Door zo'n 'meditatief moment' kan men even stil staan bij de schoonheid van de natuur en het hoofd hele- maal leegmaken. Ook de Japanse woonomgeving leidt volstrekt niet af. Een tradi- tioneel Japans ingerichte kamer met strakke, zuivere belijningen heeft vaak als enige decoratie een nis, waarin een eenvoudig bloemstuk staat, waarachter een fraai beschilderde papie- ren rol is gehangen. Terwijl men zit op zachte kussens op de grond worden de rituele handelingen van de ceremoniemeesters met aandacht gevolgd. Je wordt verplicht tot even helemaal nietsdoen en alleen te genie- ten van een prachtige kom met schuimende groene thee, geserveerd met enkele subtiele hapjes. Een pure weidaad voor geest en lichaam. Een andere geliefde manier voor Japanners om te ont- spannen - die bovendien nog praktisch nut heeft - is het nemen van een heet bad. Baden is dan ook een onontbeerlijk ritueel in Japan. Mannen en vrouwen baden gescheiden. Het is de bedoeling dat je je eerst van top tot teen helemaal inzeept en afspoelt met behulp van een handdouche en pas daarna plaats neemt in het gemeenschappelijke bassin. In sommige gebie- den gebruikt men daarvoor graag het hete - en dat wil in dit geval zeggen: zeer hete - water uit natuurlijke bron- nen, de zogenoemde onsen, boordevol verkwikkende mineralen. Heerlijk achter- over liggend in het hete water voel je de weidaad door het lichaam trekken. AllerHande 6-2001 37

Allerhande | 2001 | | pagina 37