Rond de Middellandse Zee wordt het tempo rond het middaguur enkele graadjes lager. Een siesta, oftewel even enkele uurtjes rustig aan doen om te genieten van een (warme) lunch, soms gevolgd door een dutje, is een alledaags ver- schijnsel in landen als Turkije, Marokko, Spanje en Italie. In veel landen in het Middellandse-Zeegebied zijn winkels en kantoren om die reden tussen de middag enkele uren gesloten. Tegen het eind van de middag keert men uitgerust weer terug naar de werkplek, om vaak pas's avonds na zeven- en de deur weer te sluiten. Uif het vuistje Een siesta houden. Het is inmiddels bijna een spreek- woordelijke uitdrukking geworden, die onmiddellijk geassocieerd wordt met een relaxte manier van leven. De kostbare vrije tijd wordt gebruikt om bijvoorbeeld tweemaal per dag in alle rust warm te kunnen eten. Dit hoeft geen uitbundige maal- tijd te zijn, maar wel iets gezonds en voedzaams. Een lekker pastagerecht bijvoor beeld, met gegrilde groen- ten; een rijk gevulde soep, bestrooid met kaas; een warme omelet met stukjes ui en aardappel of een zelf- bedachte maaltijdsalade, ge- serveerd met knapperig vers brood. Natuurlijk smaakt een glas wijn daar perfect bij Ook cafes spelen in de lan den rondom de Middel landse Zee een belangrijke rol bij het ontspannen. Ge- noeglijk samenzijn - zo weet men inmiddels wel uit erva- ring - gaat immers het beste onder het genot van een kopje espresso of zoete muntthee, of met een glas waarin 'iets spirituelers' onder handbereik. In veel Arabische landen is dit het pure voorrecht van de man- nen; die grijpen een bezoek aan het theehuis aan om politieke aangelegenheden te bespreken terwijl de dames meestal 'achter de schermen' aan de touwtjes trekken. In Zuid-Europa daarentegen zijn minstens zoveel vrouwen als mannen in de cafes aan te treffen, zeker op de terrassen, waar het 'mensen kijken' inmid dels is uitgegroeid tot een integrale hobby voor alle leeftijden. Babbelen en nippen Of je nu op een chique ter ras op de Piazza di Spagna in Rome zit of onder de druivenranken van een rus- tiek Grieks cafeetje, samen babbelen en nippen van een drankje behoort tot de groot- ste genoegens van deze tijd. Wie weet dat geen uren vol te houden! Voor de avondmaaltijd vol- staat men met heerlijke hap- jes 'uit het vuistje'. Schalen met vleeswaren staan voor het grijpen, evenals gefrituur- de vis, pizza, olijven of een stukje kaas... Tapas in Spanje, antipasti in Italie of 'mezze' in Griekenland, als 'grote gemene deler' hebben ze alle- maal het uitgangspunt 'lek ker, vers en gemakkelijk'. AllerHande 6-2001 13

Allerhande | 2001 | | pagina 33