isfH-grsag nietsdoen De Caribische lifestyle? Genieten van 'n koel biertje, lekker eten en reggaemuziek op de achtergrond! en rustige levensstijl is bijna synoniem voor de Caribische 'lifestyle'. Bij het krieken van de dag varen de vissers uit en keren met hun oceaanverse vracht nog in de ochtendkoelte terug naar de kust. De rest van de dag brengen zij door in de scha- duw van een kokospalm en ze komen pas weer tevoor- schijn als de buitentempera- tuur enigszins draaglijk is geworden. Moeder Natuur schrijft hier de regels voor, want ook de vis bijt niet als het te warm is, dus waarom zou je je uitsloven? Gloeiende kooltjes Wanneer het tijd wordt om aan de inwendige mens te denken, komt de barbecue tevoorschijn: vaak niet meer dan een halve oliedrum gevuld met gloeiende kool tjes, met daarop een grill- rooster. Hierop gaat de 'oogst' van de dag: verse vis en garnalen en een enkele tonijn- of zwaardvissteak. In feite is de nationale keuken van de Cariben simpel: bonen, rijst, ma'is, cassave, vis en soms, op feestdagen, wat geitenvlees. Geen won der dat men graag wat 'pit' aan de gerechten toevoegt. Chilipepers bijvoorbeeld, in verschillende gradaties van scherpte, zowel in verse als gedroogde vorm, Het tropi- sche klimaat van deze zon- overgoten eilanden zorgt overigens voor wel meer ver- rukkelijke smaakjes. Wat te denken van rijpe, geurende vruchten zoals ananas, ban- aan of mango? Niet alleen de rumpunch wordt ermee gevuld, maar ze komen stee- vast terecht in allerlei smeu'ige salsa's. Ook diverse zondoorstoofde groenten zo als tomaten, avocado's en vurige chilipepers vinden dagelijks hun weg naar de gretige (stoof)pot van menig Caribisch huishouden. Verkoeling Improviseren met de gerech ten die voorhanden zijn is de sterkste kant van de inwoners van deze eilanden- groep, en het resultaat is altijd lekker. Een koel biertje erbij en relaxte reggaemu ziek op de achtergrond, wat willen we nog meer? Zodra de zon achter de hori zon is verdwenen en de invallende duisternis wat welkome verkoeling brengt, nemen de activiteiten weer toe. De eilandbewoners komen als het ware 'uit hun schulp' en zoeken verstrooi- ing bij elkaar in de vorm van lekker eten, muziek en dans. De tropennacht is gevuld met flarden van Latijns- Amerikaanse klanken - reg gae, steel, salsa - die uit even zovele transistorradio's klin- ken, dan wel spontaan wor- den uitgevoerd door een live combo. Zo dient die door- gezaagde oliedrum warem- pel nog een ander doel, namelijk als instrument voor de steelband! Muziek brengt de mensen hier let- terlijk op de been en vaak geldt: hoe opzwepender, des te beter. AlterHande 6-2001 29

Allerhande | 2001 | | pagina 29