^"'v.%p< 'Wie zijn buik vult met meloen vult hem met licht,' luidt een Arabisch gezegde. Meloen is dan ook een heel bijzonder soort fruit: zoet en aromatisch, fris en boordevol sap. En dat allemaal gecombineerd in een mooie ronde bol. Er bestaan talloze soorten meloe- nen, waarvan de galiameloen in ons land tot de populairste behoort. Zo'n vijftien jaar geleden 'ontdekt' door Albert Heijn en in Nederland gelntroduceerd. Galiameloen is een heerlijke friszoete meloen met licht- groen vruchtvlees en een aromatische smaak. Karakteristiek is het fijne witte netpatroon op de schil. Waarschijnlijk ligt de oorsprong van alle meloenen in een gebied dat zich uitstrekt van Egypte tot het noorden van India; een flink gebied dus, dat een groot deel van het Midden- Oosten bestrijkt. In de loop der eeuw- en zijn er door kruisingen zoveel ver- schillende varieteiten ontstaan dat het niet eenvoudig is ze in te delen. De galiameloen is een varieteit van de ogenmeloen, beide voor het eerst gekweekt in Israel. Tegenwoordig komen galiameloenen uit tropische en subtropische streken uit de hele wereld, zoals Israel, Venezuela en Zuid-Afrika. Daardoor zijn meloenen praktisch het hele jaar verkrijgbaar. In juni komen de galiameloenen uit Spanje. Keuren Meloenen groeien in de open lucht aan lage planten. Een gelijkmatig, fijn netpatroon duidt op een goed groei- proces. Meloen moet van de plant gesneden worden als het suikergehal- te in de vrucht precies goed is. Alleen dan is een meloen echt lekker. Ga bij het keuren van de rijpheid van een meloen gerust af op uw neus; een rijpe meloen ruikt heerlijk zoet en de geur kan een hele kamer vullen. Een andere aanduiding voor rijpheid is een licht verende plek wanneer u zachtjes tegen de onderkant van de meloen (tegenover de steelaanzet) duwt. Een galiameloen rijpt nog iets na op een koele plek, liever niet in de koelkast. Afhankelijk van de rijpheid kunt u een meloen twee dagen tot een week op een koele plaats bewaren. Aangesneden meloen wordt wel enke- le dagen in de koelkast bewaard. Verpak hem goed in folie of in een plastic doos zodat andere levensmid- delen de geur niet opnemen. Blokjes of partjes Schoonmaken is een koud kunstje: halveer de meloen, verwijder de pitten en draden en snijd de meloen in par- ten. Of schil hem en snijd hem dan in blokjes of parten. Ook kunt u er met een meloenbolletjessteker bolletjes uit steken. Meestal wordt een meloen een a twee uur voor het opdienen gekoeld, maar dan gaat er wel iets van het aroma verloren. Parten meloen zijn een delicatesse als nagerecht of tussendoortje. Lekker als voorafje: meloen met dunne plakjes rauwe ham of rookvlees. Een andere klassie- ker is meloenbolletjes met port of sherry. Meloen is ook verrukkelijk in fruitsalades, (kwark)taart en als soep of koele gepureerde drank. Met maar ongeveer 30 kilocalorieen per 100 gram is meloen een lekker lichte fruitsoort. Verder bevat het vitamine C, B-caroteen en ijzer. DO -Q 00 Q_ AtlerHande 6-2001 13

Allerhande | 2001 | | pagina 13