testten wekelijks de vorderingen bordje groen niet gelijk op een bordje in plaats van in een bakje, vroeg iemand zich af. Nu klinkt dat logisch, maar daar was tot dan toe nog niemand opgekomen.' Wat volgde was een periode van testen en proeven, van pas- sen en meten. Cor Brentjes, de kok van Bakker Barendrecht, bedacht in samenspraak met Joop Wijman, de kok van Albert Heijn, een groot aantal recepten. Een panel van zeven deskundige proevers testte wekelijks de vor- deringen. Taco Kraaijeveld, bedrijfsleider van de keuken waar de salades gemaakt worden, maakte deel uit van het panel: 'Hoe uitgesproken mag de smaak van de dressing zijn, waar leg je de accenten? Is de gaarheid goed, de manier van snijden, de geur? Past de kleur in het geheel? Hoe maak je een licht verteerbare salade die toch ook flink wat voedingsstoffen bevat? Als je zeven mensen laat proeven, kun je zomaar zeven meningen heb- ben. Het duurt dus even voordat je de juiste samenstelling hebt gevonden.' De pakweg vijftien ingredienten zijn een uitgeba- lanceerd geheel geworden, waar- bij de basisproducten en verras- sende smaken elkaar versterken zonder dat een bestanddeel over- heerst. Precies zoals dat hoort bij een salade. Groen licht Het universitaire laboratorium werd ingeschakeld om de bacte- riologische aspecten te testen. Wanneer je producten zonder conserveringsmiddelen gebruikt, zoals bij het Bordje Groen, is zo'n test cruciaal. Gelukkig kwam het Bordje goed uit de test. Ook de houdbaarheid werd op de proef gesteld: gedurende vier dagen moesten alle smaken in de salade volledig intact blij- ven zonder zich te vermengen. Daarbij bleek dat bijvoorbeeld de vliespinda's die aanvankelijk in de oosterse kipsalade waren opgenomen, zacht werden. Dat was aanleiding om de pinda's te vervangen door amandelen. Dit proces van 'finetuning' duurde enkele weken. Na de zomer waren Bakker Barendrecht en Albert Heijn het eens over de receptuur van circa negen salades. Drie daarvan lig- gen nu in de winkel, de andere komen mogelijk in de toekomst in het assortiment. Maar hier- mee was het Bordje Groen nog niet af. Juist omdat een smake- lijke kant-en-klare salade het ook van de zichtbaarheid moet hebben, luistert de presentatie nauw. Geen bakje, maar een direct bruikbaar bordje moest er komen. Hoe vind je zo'n bordje? Irenke Meekma: 'Door eenvou- digweg naar winkels te gaan en bordjes te kopen en die uit te proberen.' Een blauw bordje kreeg de voorkeur boven een groen bordje omdat op een groene ondergrond de sla onvol- doende zichtbaar is. Compositie Een ander vraagstuk was hoe de ingredienten op het bordje gelegd moesten worden. Irenke Meekma: 'Wanneer je mie, ri sotto of aardappel bovenop de sla legt, komt deze in de ver- drukking. Leg je het onderop, dan ziet niemand het.' Uitein- delijk is er een compositie geko- zen waarbij elk basisingredient een eigen, zichtbare plaats heeft. Waarmee het licht op groen kon voor het Bordje Groen. In de verpakkingsafdeling staan een stuk of tien medewerkers aan de lopende band om de Bordjes Groen te vullen: risotto mooi in het midden, sla erom- heen, handje van dit, handje van dat, scheutje zus, toefje zo. Het resultaat? Een salade die net zo smaakt, net zo vers en verant- woord is als wanneer u hem zelf zou maken, maar die u geen tijd kost! De ingredienten worden zorg/uidig De bordjes groen worden allemaal met de hand gevuld. Het resultaat geselecteerd en schoongemaakt. Een salade die smaakt alsofhij thuis is bereid. Er is gezocht naar een verpakking die tegelijk dienst doet als bord.

Allerhande | 2001 | | pagina 109