Niets evenaart de geraffineerde smaak van verse kruiden. Ze geven geur en kleur en maken van een ogenschijnlijk simpel gerecht een verfijnde proeverij. Een kennismaking met acht bekende smaakmakers. Italiaanse kruidenmix Provencaalse kruidenmix Dille Latijn: Anethum graveolens Zakje a 15 gram Knoflookbieslook Latijn: Allium tuberosum Zakje a 30 gram E£n zakje verse Italiaanse krui denmix bevat tijm, salie, ore- gano en rozemarijn. Tijm (Thymus vulgaris) is een zeer geu- rig mediterraan kruid met een voile smaak. Salie (Salvia officina lis) is van origine Zuid-Europees en heeft een vol, uitgesproken karakter. Oregano (Oregannum vulgare) wordt ook wel wilde marjolein genoemd. Het heeft een krachtig, vol aroma. Rozemarijn (Rosmarinus officina lis) is zeer aromatisch met een pittige, wierookachtige smaak. Gebruik: Als kruidenbuiltje of losse takjes in stoofschotels met vlees en kip, sauzen en soepen. Fijngehakt in tomatensaus, over pizza's en in pastagerechten. Italiaanse kruiden zijn heel geschikt om mee te stoven. Bewaren: In verpakking ca. vier totvijfdagen in de koelkast. Zakje a 30 gram In tin zakje verse Provengaalse kruidenmix zijn kruiden gemengd die in de Franse keuken, en dan met name in de Provence, veel samen gebruikt worden. Waar in de Italiaanse mix salie zit, heeft de Provenjaalse mix peterselie in het'assortiment'. Peterselie (Petroselinum crispum) is in Nederland het meest gebruikte kruid en heeft een frisse, kruidige smaak. Gebruik: Als kruidenbuiltje of losse takjes in stoofschotels met vlees, vis, kip en in soepen. Fijngehakt in groentegerechten als ratatouille, over geroosterd vlees en geroosterde groenten. Bewaren: in verpakking vier tot vijf dagen in de koelkast. Tekst Clara ten Houte de Lange fotografie Willem Groeneveld Een aromatisch kruid met een pittige smaak die aan anijs doet denken. Dille werd al in het oude Egypte gebruikt, en is nu geliefd in Scandinavie, Oost-Europa en in landen rond de Middellandse Zee. De blaadjes zijn fijn geveerd. Gebruik: Vooral in koude gerechten met vis (zalm), kom- kommer, verse kaas en eieren. Tevens lekker in warme room- sauzen bij vis en vismarinades. Dille wordt ook gebruikt bij het inmaken van groenten. Bewaren: Enkele dagen in ver pakking in de koelkast of als boeketje in een glaasje water. Zakje a 20 gram Knoflookbieslook is een soort bieslook en heeft zoals de naam al zegt een zachte knoflook- smaak. Deze bieslooksoort komt uit Noord-Azie en wordt ook wel Chinese bieslook genoemd. De stengeltjeszijn breder en platter dan van gewone bieslook. Gebruik: Rauw in salades, fijne eiergerechten (roerei, omelet), bouillon, soep, kruidenboter en kruidensauzen. Ook lekker in roerbakgerechten. Knip de bies look liefst in kleine stukjes. Laat knoflookbieslook in warme gerechten heel even meestoven. Bewaren: In goed afgesloten ver pakking of plastic zak drie tot vier dagen in de koelkast. AllerHande 5-2001 95

Allerhande | 2001 | | pagina 95