'Durven Rijzende sterren Verrukkelijke verrassingen Wieger de Visser ten voeten uit Favoriete spijs en drankcombinatie: Een kopje thee met een Tarte Tartin. Als het echt mooi moet met zelfgeslagen room en een bolletje huisgemaakt vanille-ijs.' doen het ook? Ik werk al tien jaar op die manier.' Als kok heeft hij een lichte voorkeur voor vis. 'Vis is veelzijdiger dan vlees. Je kunt het op meer manie- ren bereiden.' En: 'Vis is smakelijker en je hebt er meer soorten van.' Jammer genoeg wordt vis als- maar schaarser. Vooral die uit de Noordzee. Kabeljauw? Ineens is het er niet meer. Tong en tar- bot: bijna onbetaalbaar. 'Het lijkt wel alsof alles wat echt smakelijk is, alsmaar schaarser wordt.' In het restaurant geurt het intussen naar gekookte roseval aardappeltjes, voor de aardappelsoep. 't Wolhuys dankt zijn naam aan de vorige eigenaren van het eeuwenoude pand in de Zwolse binnen- stad; hier was ooit een wolwinkel. Als herinnering aan het verleden hangen tegen de steenrood geschilderde muren kistjes met kluwentjes wol. Gardes zijn vermomd als wandverlichting. Op tafel ligt fraai Guy Degrenne-bestek. Gerechten worden geserveerd op steeds een ander bord, waarvan het grootste een diameter heeft van 55 centimeter. 'Het servies, het bestek, de aankleding: in alles willen we mensen verrassen. Het geheel moet kloppend zijn.' De grootste verrassingen staan vanzelfsprekend op de kaart. Zoals een Europese kreeft op een carpac- cio van kerrie-komkommer, overgoten met basili- cumboter en een krokante tuile van parmezaanse kaas; gebakken kalfsribeye op een warme salade van artisjok, Franse boontjes en lente-ui met een kalfsjus van Zwolse mosterd en koriander. Combinaties die hij verzint tijdens de voorbereidin- gen van de avond of zelfs onder de douche. 'Misschien is dat wel de essentie van koken: het durven combineren van smaken. Zonder de balans uit het oog te verliezen.' Dan staat hij op, om te gaan toveren. Terwijl hij de keuken in loopt: 'Weet je, ik ambieer geen sterrenzaak. Samen met mijn team ben ik er voor iedereen. Ik wil gewoon elke gast bij mij aan tafel met super- lekkere spullen dolgelukkig maken. Wat moet een kok anders doen?' Favoriet gejjecht: 'Langoustines met risotto en basili- cum. Met een saus van steurgarnalen. Geen gedoe, alle- maal pure eerlijke smaken. Beter kan het niet.' Nietjekker: 'Bloedworst, vreselijk! Dan moet ik den- ken aan varkensbloed en zie ik varkens in de modder graven. Ook griesmeel vind ik niet aangenaam. Te melig van smaak. En ik houd niet van kaas. Een beetje verse parmezaanse over een gerecht is prima, maar een kaas- plateau of een belegde boterham met Goudse, nou nee.' Favoriet kant en klaarproduct: wij maken alles zelf in de keuken. Alleen het brood komt van de bakker. Thuis? Ik eet nooit thuis. Als het echt heel snel moet, dan maar die groenteschotel van Hak, chili. In een pot. Viel me echt mee.' AllerHande 5-2001 63 Zou graag koken voor: 'Voor mijn opa en oma, maar dat kan niet meer. Dit restaurant heb ik aan hen beiden te danken. Ze hebben me bij hun dood wat geld nagelaten. En daarbij, de tips en adviezen van pake al die jaren, zonder hem was ik misschien wel nooit zo ver gekomen.'

Allerhande | 2001 | | pagina 63