gelukkig maken' I Rijzende sterren Hij vindt het heerlijk om zijn gasten te verrassen. Met ongewone, maar pure combinaties. En alles moet kloppen: het servies, het bestek, de aankleding. Aan tafel bij Wieger de Visser van restau rant 't Wolhuys in Zwolle. C n die jus, daarin zit ik.' Wieger de Visser Je gasten met een goed gevoel naar huis zien gaan, die kick, die is verslavend' komt met een pannetje uit de keuken. Proef maar, gebaart hij. Met je vingers. En ja hoor, de jus is typisch Wieger. Puur en eenvou- dig, alle smaken precies in verhouding. Olie, een scheutje wijn, peper en zout, met een paar druppeltjes balsamicoazijn. 'Dat geeft dat fris- se.' Hij werkt alleen met de beste soorten. Een ervan heeft tien jaar gelegen op hout. 'Heel stroperig, en hij smaakt haast naar port. Voor een dressing zijn een paar druppels voldoende. Daarmee ga je niet koken. Dan vervliegen alle smaken. En dat geldt ook voor een goede olie van een mooie persing. De allerbeste komt uit Italie. Komt door de goede bodem daar, en uit de grond, daar begint alles waarmee ik werk.' Pake Zijn opa. Aan hem heeft hij alles te danken, zegt Wieger de Visser (32). ledereen kende hem in het Friese Grouw. Hij gold een beetje als de stille burgemeester van het dorp, waar hij een hotel en een cafe-restaurant bezat. Na zijn pen- sionering wilde niemand uit de familie die overnemen. Wieger wel. Maar die was amper twaalf, toen opa alles verkocht. Als jochie al was hij in de twee etablissementen te vinden. 'Ik was voorbestemd voor de horeca. De waar- dering die je krijgt als je het je gasten naar de zin maakt en hen met een goed gevoel naar huis ziet gaan, die kick, die is verslavend.' Zijn opa leed aan dezelfde ziekte, zegt hij. Die kon als geen ander zijn gasten verwennen en had voor iedereen een vriendelijk woordje. Wieger: 'Ikzelf ben niet zo joyeus tegen iedereen. Daar ben ik een te nukkige Fries voor, te kat-uit-de- boom-kijkerig, zeg maar. Ik spreek liever in de keuken.' Openbaring Wieger wist niet hoe snel hij naar de middelba- re hotelschool moest gaan. Maar die opleiding bleek geen succes. 'Al die economievakken! Een drama was het.' Dan maar proberen om er te komen via het leerlingwezen. Opa voorzag hem intussen van tips en adviezen. 'Ik moest zoveel mogelijk afwisselende werkervaring opdoen en alleen stage lopen bij de beste bedrijven. En niet voor mijn dertigste voor mijzelf beginnen.' Braaf volgde Wieger die raad op. Eerst zat hij in de bediening, later kwam hij in de keuken. Het bleek een openbaring. 'Achttien was ik. Daarvoor had ik bij wijze van spreken alleen een ei gebakken. Dat koken, ik moet het altijd in mij hebben gehad. Ineens kwam het eruit.' Wieger genoot van alles wat hij zag en ontwik- kelde al snel een eigen stijl. Back to basics. 'Dat zegt iedere kok tegenwoordig, maar hoevelen 60 AllerHande 5-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 60