Californie proeverijen. Deze druif gedijt goed in het warme klimaat. De wijnen bezitten prachtig, zwart fruit en rijpe tannines met ondersteu- ning van Frans eiken. Hetzelfde geldt voor de merlotwijn die de mond vult met fruit van pruimen en vijgen en nog iets voller van smaak is. De meest typische en spannende druiven- soort is de Californische zinfandel. De 'zin', zoals de Amerikanen zeggen, levert een wijn op met karakter die barstensvol fruit is en kruidig van smaak. Het ras is verwant met de Zuid-Italiaanse primitivo maar wordt beschouwd als Californies enige echt inheemse druif. Zinfandel staat zowel voor fruitige roses als krachtige rode wijnen die rijke aroma's hebben van rijp fruit. Zinfandel-wijnen zijn kruidig en vol van smaak en bevatten veel alcohol. Proef ze maar eens met gorgonzola of Leidse oude kaas of aan tafel met gekruide vleesgerech- ten... Absoluut wijnen waar je warm van wordt! Pioniers Een aantal pioniers heeft de Californische wijnbouw tot het grootste en meest geliefde wijngebied van Amerika gemaakt. Zoals Ernest en Julio Gallo. Ooit heel klein begon- nen met een wijnpers en wat vaten kochten de gebroeders Gallo druiven en maakten er wijn van. Nu, achtenzestig jaar later, zijn ze uitgegroeid tot's werelds grootste wijnboe- ren met onder meer eigen wijngaarden in het prachtige Sonoma. Ze leveren aan meer dan achtentachtig landen wijn. Nog steeds als familiebedrijf. Ernest is ondertussen 91 jaar. Broer Julio is een aantal jaren geleden verongelukt toen hij met zijn auto door >- Foto boven: Een wijngaard in een van de Valleys Foto links: Golden Gate Bridge in San Francisco Kaartje: In Californie zijn ca. 800 wijnbedrijven actief Foto rechtsonder: Verschil- lende generaties Gallo op 'n rij OREGON SonomaValley San Francisco Napa Valley Livermore Valley Los ^\ngeles MEXICO Tekst Ellen Dekkers fotografie Leo Potma (wijn), Benelux Press (Golden Gate Bridge), Gallo (familie), sfeerfoto's Great Grapes AllerHande 5-2001 37

Allerhande | 2001 | | pagina 37