Califormsche wijnen barsten van smaak. Dat maakt ze heel geschikt voor de moderne keuken, waann veel kruiden en specerijen worden gebruikt. Welke prachtige wijnen er vandaan komen, proeft u aan de Californische wijnen bij Albert Heijn. hetzelfde doel voor ogen: een eigen plek ver- overen tussen de klassiekers uit Europa. In het begin van de jaren tachtig werd er vooral veel waarde gehecht aan de 'winery' in plaats van aan de wijngaarden. Superschone ruimtes met de meest geavanceerde appara- tuur moesten zorgen voor smakelijke wij nen. Nu, twintig jaar later, zijn het de wijn gaarden die tellen. Immers: de kwaliteit van de wijn wordt al in de wijngaard bepaald. Druivenras Op het etiket van een Californische wijn staat vrijwel altijd het druivenras waarvan de wijn is gemaakt. Een vermelding houdt in dat ten minste vijfenzeventig procent van de wijn daarvan is gemaakt. De favoriete drui- vensoort voor Californische witte wijnen is de chardonnay. Dat levert voile sappige witte wijnen op met de geur van ananas, mango en citrus. Bij rijping op houten vaten krijgt de wijn een 'getoaste' toon en iets meer rijkdom. Nummer twee is de sauvig- non blanc. Wijnen van deze druif zijn iets lichter dan die van de chardonnay en heb- ben meer citrustonen met frisse zuren. Fume blanc, Mondavi's 'marketingwijn', is een houtgerijpte sauvignon. Voor rode wijnen is de cabernet sauvignon favoriet. Die heeft zich wel bewezen tussen de toppers uit de Bordeaux tijdens blind- Rijkdom aan smaak is typerend voor Californische wijnen. Ze zijn 'hoog op smaak' en daardoor lenen ze zich bij uitstek voor moderne gerechten waarin ingredien- ten zitten met veel smaak. Juist bij spijzen waarbij de Europese wijnen het laten afwe- ten, komen Californische wijnen uitstekend tot hun recht. Zowel het gerecht als de wijn probeert het maximum uit de smaak te halen zonder vermoeiend te worden. En dat maakt de combinatie van wijn en spijs een feest! Er is zelfs een uitdrukking voor: 'cooking to the wine'. Wijngebied Inmiddels komt meer dan tachtig procent van de Amerikaanse wijnproductie uit California. Het zijn vooral de klimatologi- sche omstandigheden en de ambitie van de wijnhuizen die het Californische wijnbouw- gebied tot het verrassendste en meest uitda- gende van Noord- en Zuid-Amerika maken. De zon zorgt voor lekker rijpe druiven en dat maakt de wijnen fruitiger van smaak en de tannine, die in rode wijn voorkomt, zachter. Ook de invloed van de zee is van essentieel belang. De koude golfstroom veroorzaakt een koele mist in de wijngaarden die voor afkoeling zorgt. Daardoor kunnen er wijnen worden gemaakt met finesse. Ten noorden van San Francisco, waar Napa Valley en Sonoma Valley liggen, maakt de grote varia- tie in bodemsoorten, landschappen en microklimaten het mogelijk de prachtigste wijnen te maken. Typisch voor Califomie is ook de ambitie van de pioniers die zich hier gevestigd heb- ben. Vanaf midden jaren zestig settelden nieuwe bedrijven zich in de valleys alle met California dreaming 36 AllerHande 5-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 36