Oer-Hollands en exotisch het hele jaar door groente Het jaar rond gevarieerd genieten Het beste voor mens en milieu GroenteTop-5 Meest gekochte hoofdgroenten in ons land: V Exotisch van eigen bodem Peulen en bospeen worden nog wel eens aangeduid als typische voorjaars- groenten, maar eigenlijk kunnen we tegenwoordig het hele jaar door alle groente krijgen waar we maarzin in hebben. Is in Nederland het seizoen voor bloemkool afgelopen, dan komt die in Spanje nog wel van de voile grand en haalt Albert Heijn'm daar vandaan. Zo groeit courgette hartje zomer op Hollandse bodem, en komt hij in de winter uit Spanje. Maar liefst negentig procent van de groente- en fruitsoorten bij Albert Heijn wordt al geteeld volgens het Aarde Waarde-principe. Dat wil zeggen dat er zo min mogelijk milieu- belastende handelingen worden uitge- voerd en dat de veiligheid van het pro duct voorop staat. De tuinders die hun gewassen leveren aan Albert Groente moet, elke dag. En dat blijkt ook wel uit de cijfers. In 1998 werd aan groente en fruit bijna zes miljard gulden uitgegeven. Alleen al aan verse groente gaf u dat jaar meer dan twee miljard uit. Wat hebt u het meest gegeten en wat werd er het meest verkocht? Er is een verschil. Ook sperziebonen in pot en blik zijn erg populair en er wordt minder van de bloemkool gegeten dan er wordt gekocht! Heijn, werken met gecontroleerde teelt, wat inhoudt dat er voortdurend wordt gecontroleerd of leveranciers aan de gestelde eisen voldoen. Daarbij verplichten ze zich volgens vastgelegde richtlijnen te werken en gebruiken ze bijvoorbeeld beperkt, alleen in uiterste noodzaak, bestrij- dingsmiddelen. Overigens liggen de richtlijnen van Albert Heijn hoger dan de Europese richtlijnen. Doordat de tuinders al hun handelingen tijdens het groeiproces registreren en Albert Heijn precies weet waar alles vandaan komt, kan Albert Heijn erzekervan zijn dat het goed zit met de verse groente in de schappen. Het proces van de gecontroleerde teelt is voort durend in beweging: teelttechnieken en weerbaarheid van groenterassen worden steeds verder verbeterd, zodat ze minder kwetsbaar worden voor ziekten en insecten. Opdat in de toe- komst nog minder bestrijdingsmidde- len nodig zullen zijn. Dat is immers het beste voor mens en milieu. 1. Sla 2. Bloemkool 3. Sperziebonen 4. Spinazie 5. Andijvie bron: AH Consumentenresearch, zomer 1999 Paksoi - Paksoi wordt het hele jaar door in Nederland geteeld, maar is afkomstig uit China. Zowel de bladeren als de stelen kunnen worden geroerbakt of gestoofd. Qua smaak lijkt de groente wat op Chinese kool en ze is rijk aan vitami- nes en mineralen. Binnenkort wordt het assortiment uitgebreid met een kleinere variant: Shanghai paksoi. Aubergine - In China en India is deze groente al duizenden jaren bekend. De smaak is heel neutraal, zodat de groente vraagt om 'stevige' smaakmakers als knoflook, of geurige groene kruiden als marjolein en basilicum. Omdat aubergine snel verkleurt, snijdt u hem kort voor het bakken, grillen of frituren. Ofverwerk'm in een ovenschotel. Aubergine bevat veel gezonde vezels. Chinese kool - In tegenstelling tot de naam is dit een bladgroente uit China. Een gezonde, caloriearme groente, die onder andere vita- mine C, veel calcium en eiwit bevat. Geurig en knappeng, met een iets zoetige smaak. U kunt de in reepjes gesneden bladeren koken, sto- ven of verwerken in een salade. Of roerbakken met kipfilet, tauge, ui, knoflook en sojasaus. Courgette - In de vroege jaren zestig is gepro- beerd deze pompoenachtige in Nederland op de markt te brengen onder de naam 'kussa'. Geen succes. Pas twintig jaar later zijn we hem als courgette gaan waarderen. Courgette is lek- ker in een stoofschotel met tomaat, paprika, ui en aubergine, in heel dunne plakjes gefrituurd ofgevuld met bijvoorbeeld gehakt. De groente bevat veel ijzer en de vitamines A en C. Rettich - Deze wortelachtige groente wordt vaak in £en adem met radijs genoemd. Ze is dan ook wel familie, maar toch heel anders. De smaak is veel pittiger en scherper. Lekker in plakjes op brood, in salades of als borrel- hapje met een toefje pate of roomkaas erop. Rettich werkt vochtafdrijvend en bevat veel vitamine C en ijzer. AllerHande 5-2001 33

Allerhande | 2001 | | pagina 33