Komkommers zijn overal ter wereld populair. Van de heerlijk verkoelende werking wordt vooral in landen met een heet klimaat volop gebruikgemaakt. Maar ook in Nederland behoren komkommers tot de meest gegeten saladegroenten. Komkommers behoren net als pompoenen, courgettes en kale- bassen tot de Cucurbitacea, een uitgebreide plantenfamilie die in verschillende werelddelen z'n wor- tels heeft. De wilde komkommer stamt waarschijnlijk uit Zuid- India en werd al zo'n vierduizend jaar geleden gekweekt. Vooral de Romeinen waren erg dol op kom kommers, en in de Middeleeuwen was de groente al bekend in grote delen van Europa. Komkommers groeien aan snel- groeiende klimplanten, die veel licht en warmte nodig hebben. In verschillende landen, waaronder Nederland, worden ze dan ook in kassen gekweekt. Hollandse kom kommers zijn er in de lente en zomer, gedurende de rest van het jaar komen ze uit Spanje. Er bestaan ongeveer honderd varian- ten. Komkommer staat terecht bekend als een makkelijke groente. Wassen, droogdeppen en een klein stukje van de uiteinden afsnijden is genoeg. Eventueel kunt u 'm nog schillen; dat gaat het handigst met een dunschiller. Heel decora- tieve linten krijgt u door met de kaasschaaf in de lengte lange komkommerrepen te snijden. Raspen is een andere mogelijk- heid. Meestal wordt komkommer rauw gegeten, als salade(onder- deel), als snack met een dipsaus of als garnituur en broodbeleg. Zo smaakt hij heerlijk in de Griekse yoghurt-komkommersaus (tzatzi- ki), in flinterdunne komkommer- sandwiches en als oosterse salade met pinda's en sojadressing. Maar ook warm is komkommer voor- treffelijk, bijvoorbeeld in soep of exotische gerechten. Geen calorieen Hoe 'light' komkommer is, bewijst het aantal kilocalorieen: 0 per 100 gram. Verder levert komkommer vitamine A (voornamelijk in de schil), vitamine C en een aantal mineralen waaronder foliumzuur. Komkommer blijft minstens vijf dagen na aankoop fris en stevig als u hem bewaart op een koele plaats. Pas op voor te lage tempe- raturen, want daar is komkommer gevoelig voor. Bij Albert Heijn zijn de komkom mers verpakt in folie ter bescher- ming van de kwetsbare schil. In verschillende grotere Albert Heijn- winkels zijn in de lente en zomer ook gele komkommers te koop: extra sappig en zacht smakend. Verder vindt u daar ook kleine, knapperige snack-komkommers verpakt per twee stuks. Handig om mee te nemen als lunch of tussen- doortje. SB AllerHande 5-2001 1?

Allerhande | 2001 | | pagina 13