ouderwets en saai' Rijzende sterren De lunch is in opkomst. Steeds meer restaurants specialiseren zich in chic middageten. Zo ook DeliKeet in Amsterdam, waar chef-kok Martijn Broekman (25) tussen twaalf en twee 'knalt' voor zijn gasten. Over de ambities van een jonge hemelbestormer. Er zijn genoeg heerlijke producten die wel in snel tempo te bereiden zijn' Twee boterhammen met oude kaas, een appel en een kopje slappe thee. Dat is lunchen in Nederland. Martijn Broekman schudt zijn hoofd: 'Een Van Dobbe-kroket in de bedrijfs- kantine vinden we al luxe. Jongens, word wakker! De lunch in Nederland is ouderwets en saai. We eten ook bijna altijd tussen half een en half twee. Waarom? De wereld kent vierentwintig uur in een dag, we zijn niet meer aan standaardregeltjes en standaardge- woontes gebonden. Het probleem is: we gunnen onszelf niet meer de tijd. We rennen maar van hot naar her... In al die jachtigheid is het goed om even een uurtje rust te nemen, voor de lunch.' Leuk en gezellig De jonge chef-kok mag graag verwijzen naar een land als Italie, waar tussen de middag worsten, salades, kazen en pasta's op tafel staan. Zo ver zijn Nederlanders nog niet, al ziet hij wel de zon achter de lage wolken schij- nen. 'We besteden steeds meer aandacht aan eten en drinken. Moet je zien wat je bij Albert Heijn kunt krijgen: hazenrug, konijnenbout, pastinaak. Fantastisch!' En de lunch? 'Door die culinaire trend telt de lunch ook meer mee. Maar nog niet genoeg, vind ik. De lunch verdient een beter lot. Een gerechtje hoeft niet exclusief en duur te zijn, maar het kan zoveel leuker en gezelliger dan een witte boterham met bramenjam. Geniet nou eens.' Lekker sfukkie vlees Voor de betere lunch is restaurant DeliKeet, vlak bij het Amsterdamse Gelderlandplein, het adres. In de regel serveert Martijn Broekman een 'lekker stukkie gegrilde vis' (van tong tot tarbot) of een 'lekker stukkie vlees' (van verschillende hamsoorten tot een- denpoten gekonfijt in ganzenvet), gecombi- neerd met een salade en bijpassend brood. Als dessert is de creme brulee een klassieker: een gekookte via met slagroom, vanille, eierdooi- ers en suiker, licht gegaard in de oven, warm- lauw opgediend. De ogen van de cuisinier glimmen: 'Een genot.' Bezoekers van DeliKeet zijn veelal kantoor- en zakenmensen. Meestal met veel haast. Lijd- zaam accepteert de chef-kok dat veel van zijn gasten niet werkelijk relaxen. 'Bij DeliKeet kun je binnen een halfuur weer buiten staan, als het per se moet. Tussen twaalf en twee is het hier spitsuur - knallen in de keuken. En 94 AllerHande 4-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 94