Biologische eieren zijn smakelijk en stevig Genoeg ruimte om je te bewegen, in de middag lekker naar buiten en uitgebalanceerd biologisch voer. Zo ziet het leven van een EKO-kip eruit. Wat dat oplevert? Kippen die lekker in hun vel zitten en smakelijke, stevige eieren! De regen komt met bakken uit de hemel. En dat is pech voor de vierenhalfduizend legkippen van Jaap van Deelen, leverancier van eieren aan Albert Heijn. Als EKO- kippen zijn de dames namelijk gewend dagelijks lekker bui ten rond te scharrelen. Tenzij het regent. Kippen houden niet van nat en winderig weer. Omdat het al een tijdje slecht weer is geweest, worden ze nu toch een beetje ongedurig en beginnen ze elkaar op de zenuwen te werken. Zo'n anderhalf jaar geleden begon Jaap van Deelen (38) - naast het melkvee en de vleesvarkens - aan een nieuwe uit- daging: het houden van biologische kippen. Van Deelen: 'Ik wilde wel eens wat anders proberen en omdat er een goede markt voor EKO-eieren was, besloot ik die weg te gaan bewandelen. Het sprak me aan dat je als EKO-boer een veel hechtere band met je kippen hebt dan iemand met legbatterijkippen.' Het was echt pionierswerk, herinnert Van Deelen zich nog goed. 'Er waren tal van regels voor het houden van EKO- kippen, maar voor de stallen bestond geen richtlijn. Boeren moesten zelf maar aanvoelen of de kippen zich happy voelden met de inrichting. Gelukkig kun je aan het gekakel van een kip goed horen of ze zich lekker voelt of niet. Er is een duidelijk verschil tussen gekakel en gekrijs. Krijsen ze dan is er iets aan de hand.' Als EKO-kippenboer moet Van Deelen zich aan een aantal regels houden. Zo mag hij maximaal zes kippen per vierkan- te meter houden, moet er zand en stro op de vloer liggen, mogen de snavels niet worden gekapt, moeten de kippen biologisch voer te eten krijgen en moeten ze naar buiten kunnen. De kippen van Van Deelen hebben twee hectare grasveld tot hun beschikking waar ze naar hartelust in kun nen pikken. Ook kunnen ze in de zomer tussen het ma'is scharrelen, sowieso een plek waar ze zich veiliger voelen dan midden op zo'n grasvlakte. Ruim vierduizend eieren worden er per dag door Gerda van Deelen verpakt in eierdozen die op een lopende band binnen komen. Eieren die volgens Van Deelen een stuk voller van smaak zijn dan legbatterij-eieren. Niet alle kippen leggen hun eieren op de band dus elke dag loopt Van Deelen door de stal om eieren op te rapen. Zacht sfeen Van Deelen heeft inmiddels geleerd dat kippen het prettig vinden te worden beziggehouden. Daarom heeft hij een aantal tonnen op de grond gelegd waar hij graan onder gooit. De kippen zijn er een hele tijd zoet mee om al het graan er onderuit te pikken. Tegen de muur aan liggen grote stukken zacht steen. Van Deelen: 'Ooit kwam ik bij een boer die zijn hele schuur van dit materiaal had gemaakt, niet wetende dat kippen het zalig vinden om tegen dit zachte steen aan te pikken. Ze hadden al bijna een gat door de muur heen gepikt! Het leek me een goed idee een paar van die stukken in mijn stal te leggen. De kippen hebben dan wat te doen en door het pikken wordt hun snavel minder scherp.' Een jaar lang blijven de kippen op de boerderij. Daarna neemt de eierproductie af en gaan ze weg voor de slacht. De stal wordt ontruimd, schoongemaakt en er komt een nieuwe koppel dat zich op het nieuw ingezaaide gras kan uitleven. Kiplekker en kakelvers

Allerhande | 2001 | | pagina 81